لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

پیام آمریکا به اسرائيل: هرچه زودتر مصالحه کنید


ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا از تصمیم نخست‌وزیر اسرائيل مبنی بر تعلیق روند اصلاحات در قوانین قضائی آن کشور استقبال کرد.

در عین حال، به گفته ودانت پاتل، معاون سخنگوی این وزارت خانه، آمریکا قویاً از رهبران اسرائیل می‌خواهد هر چه زودتر سازش و مصالحه کنند، زیرا این بهترین راه برای گذر از این مرحله برای اسرائیل و شهروندان آن است.

دوشنبه شب، ۷ فروردین، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد روند اصلاحات را فعلاً برای جلوگیری از جنگ داخلی متوقف می کند. مخالفت با تغییر قوانین در حدی است که حتی سفارت خانه های آن کشور در جهان نیز مانند دیگر کارمندان دولت دست از کار کشیدند.

قرار بود امروز رأی‌گیری نهایی برای طرح این تغییرات انجام شود. دقایقی پس از اعلام نتانیاهو، رهبر اتحادیه کارگری نیز پایان اعتصاب را اعلام کرد.

تظاهرات خیابانی و اعتصاب عمومی در اسرائیل در پی اصرار دولت بنیامین نتانیاهو بر تغییر قوانین قضائی کشور مایه نگرانی آمریکا شده است، زیرا ایالات متحده آن کشور را یکی از دموکراسی های واقعی در جهان و ارزشهای دموکراتیک را نقطه مشترک برجسته در روابط دو کشور می داند. نگرانی در حدی است که معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت دولت بایدن این «تحولات را زیر نظر دارد و مقامات (آمریکا) با همتایان اسرائیلی در تماس مستمر هستند.»

اصل «کنترل و توازن» در نظام حکومتی یکی از ابزاری است که آمریکا اطمینان حاصل می کند یک قوه بر دو قوه دیگر اعمال نفوذ نکند و هر یک به دیگری در واقع جوابگوست.

پاتل در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت: «جوامع دموکراتیک با اصل کنترل و توازن قویتر می‌شوند و تغییرات اساسی به یک نظام دموکراتیک باید از طریق گسترده ترین حمایت مردمی باشد.»

دولت ائتلافی نتانیاهو معتقد است که دیوان عالی کشور بیش از اندازه لیبرال بوده و سیاستهای مورد نظر سیاستمداران افراطی ملی و مذهبی را رد خواهد کرد. یکی از اصلاحات مورد نظر دولت، انتصاب قضات مورد نظر خود در همه دادگاهها از جمله دیوان عالی است در حالی که با نظام کنونی یک کمیته چنین تصمیمی می‌گیرد. هم اکنون نخست وزیر اسرائیل یک پرونده فساد در دادگاه دارد.

علاوه براین، دولت قصد دارد قوانینی تصویب کند که مذهب و ملی‌گرایی در اولویت قرار گیرند، درحالی که این دیوان با قوانین موجود احتمالاً چنین نظری را نقض حقوق اولیه تلقی کند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نسبت دادن تظاهرات مردمی از سوی برخی مقامات اسرائيلی به دولت بایدن را رد کرد و گفت:«مبلغی که اخیراً به یک سازمان غیردولتی انتقال داده شده بود، باقیمانده کمک مالی مصوبه دولت دونالد ترامپ به آن سازمان برای مدارس بود.»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG