لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

مخالفت‌ها با طرح اصلاحات قضایی نتانیاهو؛ «بی‌بی» وزیر دفاع را برکنار کرد


یوآف گالانت (وسط) - آرشیو
یوآف گالانت (وسط) - آرشیو

رسانه‌های اسرائیلی روز یکشنبه گزارش دادند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، یوآف گالانت وزیر دفاع خود را بر سر مخالفت با طرح جنجالی اصلاحات قضایی برکنار کرد.

آقای گالانت که یکی از نمایندگان حزب لیکود است یک روز قبل به طور علنی از نتانیاهو خواست پیشبرد یک مصوبه اصلاحات قضائی را به مدت یک ماه معلق کند.

طرح اصلاحات قضائی در اسرائيل مناقشه برانگیز شده است و مخالفان آن می‌گویند برای حمایت از بنیامین نتانیاهو، که در اسرائیل به «بی‌بی» معروف است، طراحی شده و باعث تضعیف استقلال دستگاه قضائی در این کشور می‌شود.

پیش از انتشار خبر اخراج آقای گالانت یک قانونگذار ارشد حزب لیکود اسرائیل روز یکشنبه درخواست او برای توقف طرح اصلاحات قضائی را تکرار کرد و گفت این طرح مورد مناقشه می‌تواند باعث از بین رفتن اکثریت پارلمانی دولت نتانیاهو شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، رهبر حزب لیکود است.

مخالفت‌ها با طرح اصلاحات قضایی ماه‌ها باعث تظاهرات خیابانی گسترده بی‌سابقه اسرائیلی‌ها شده است.

در میان مخالفان اصلاحات قضایی شماری از هم‌حزبی‌های نتانیاهو نیز حضور دارند.

به گزارش رویترز، روز یکشنبه یولی ادلشتاین، یک قانونگذار حزب لیکود که رئیس «کمیته امور خارجه و دفاع» کنست است، خواست طرح اصلاحات قضائی برای بازنگری متوقف شود.

نتانیاهو که به دلیل اتهامات اختلاس محاکمه می‌شود، می‌گوید که این اصلاحات باعث تعادل بین قوای حکومت می‌شود. او اتهامات فساد را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG