لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

۸۵ فیلم در بخش فیلم های غیرانگلیسی زبان اسکار؛ کار سخت اصغر فرهادی و بابک انوری


لوگوی هشتاد و نهمین مراسم اهدای جوایز اسکار
لوگوی هشتاد و نهمین مراسم اهدای جوایز اسکار

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا یا اسکار، اسامی فیلمهای غیرانگلیسی زبان شرکت کننده در رقابت امسال را منتشر کرد. بر اساس فهرستی که از سوی آکادمی منتشر شده، در نهایت هشتاد و پنج فیلم برای شرکت در این بخش برگزیده شدند.

از آثار مطرحی که در بخش فیلمهای غیرانگلیسی زبان رقابت می کنند، می توان به فیلمهای ارسالی آلمان، فرانسه، اسپانیا و مکزیک اشاره کرد.

از فیلم های مطرح، می توان به فیلم فرانسوی «ال» به کارگردانی «پال ورهون» و نماینده آلمان «تونی اردمن» اثری از «مارن آده» اشاره کرد.

ایران فیلم جدید اصغر فرهادی «فروشنده» را به آکادمی فرستاد، اثری ملودرام و خانوادگی که در آن شهاب حسینی و ترانه علیدوستی بازی می کنند. فروشنده حضور موفقی در جشنواره سینمایی کن داشت و برنده جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد شد.

اصغر فرهادی
اصغر فرهادی

​بریتانیا نیز امسال با فیلم «زیر سایه» در بخش فیلمهای غیرانگلیسی زبان با اثری از بابک انوری کارگردان ایرانی ساکن انگلیس، فیلمی ترسناک به زبان فارسی حاضر است.

بابک انوری در استودیوی صدای آمریکا در لندن
بابک انوری در استودیوی صدای آمریکا در لندن


از نکات قابل توجه فهرست منتشره، حذف نماینده های افغانستان، ارمنستان و تونس بود که به دلایل مختلفی از سوی آکادمی کنار گذاشته شدند.

فیلم ارسالی افغانستان به اسکار «رفتن» نام داشت، اثری به کارگردانی نوید محمودی و تهیه کنندگی جشمید محمودی، دو برادر افغان تباری که سالهاست در ایران زندگی می کنند.

آنها سال گذشته هم با فیلم «چند متر مکعب عشق» نماینده سینمای افغانستان در بخش فیلمهای غیر انگلیسی زبان در اسکار بودند.

هنوز مشخص نیست که چرا فیلم «رفتن» از اسکار کنار گذاشته شده ولی برادران محمودی با اشاره به مشکلات اداری و تأخیر در ارسال مدارک درخواستی، امیدوار هستند با رایزنی با آکادمی، فیلم آنها دوباره به فهرست اصلی بازگردد.

برادران محمودی
برادران محمودی

برخی از کشورها برای نخستین بار در این رقابت شرکت می کنند، از جمله یمن که فیلمی از «خدیجه السلامی» را به اکادمی فرستاده است.

هشتاد و پنج فیلمی که در بخش آثار غیر انگلیسی زبان رقابت می کنند، در دو مرحله غربال می شوند. در ماه دسامبر ۹ فیلم برای شرکت در مرحله نیمه نهایی انتخاب می شوند و در نهایت اسامی پنج فیلم منتخب در ماه ژانویه از سوی آکادمی اعلام می شود.

هشتاد و نهمین مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۶ ماه فوریه سال آینده میلادی (یکشنبه ۸ اسفند ۹۵) در تالار دالبی لس آنجلس برگزار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG