لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

"ایستاده در غبار" یا "فروشنده"؛ کدام فیلم از ایران به اسکار می رود؟


صحنه ای از فیلم ایستاده در غبار
صحنه ای از فیلم ایستاده در غبار

انتخاب نماینده امسال سینمای ایران در مراسم اسکار به یکی از بحث های داغ هنری در ایران تبدیل شده است.

در هفته های اخیر تعدادی از نشریات و سایتهای داخلی از علاقه برخی از مسئولین فرهنگی و هنری کشور برای گزینش فیلم "ایستاده در غبار" برای شرکت در اسکار خبر دادند، از جمله علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که روز دوشنبه ۱۵ شهریور "ایستاده در غبار" را "فیلم مناسبی" برای این مراسم توصیف کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تازه ترین گفتگوی خود با اشاره به عدم دخالت این وزارتخانه در روند معمول گزینش، از تمایل خود برای حضور آثار ارزشی تر سینمای ایران در محافل بین المللی سخن گفت، فیلمی مثل "ایستاده در غبار" که به گفته وی از نظر فنی و حرفه ای هم ارزنده است.

صحنه ای از فیلم ایستاده در غبار
صحنه ای از فیلم ایستاده در غبار

"ایستاده در غبار" را "محمد حسین مهدویان" کارگردانی کرده و گوشه هایی از زندگی "احمد متوسلیان" یکی از فرماندهان سپاه پاسداران را به تصویر می کشد که نقش مهمی در آزادسازی خرمشهر داشت. متوسلیان فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله در جنگ هشت ساله ایران و عراق بود. وی یکی از ۴ فرد ربوده شده ایران در لبنان در سال ۱۳۶۱ است.

سال گذشته "ایستاده درغبار" بعنوان بهترین فیلم جشنواره فجر برگزیده شد و به دلیل نوع ساخت، پردازش نامتعارف داستان و جلوه های میدانی و بصری چشمگیر، اکرانش با استقبال تماشاگران و منتقدین هنری همراه بود.

این نخستین فیلم بلند "محمد حسین مهدویان" کارگردان جوان ایرانی است، او پیش از این در سینمای مستند فعال بود و آثار متنوعی در کارنامه حرفه ای خود دارد.

شاید فروشنده

در همین حال بسیاری هم باور دارند "فروشنده" اصغر فرهادی باید نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار باشد، به عقیده آنها با توجه به جایگاه ارزنده این کارگردان صاحب نام در سینمای جهان، فیلمش از شانس بیشتری برای موفقیت در اسکار برخوردار است.

اصفر فرهادی و شهاب حسینی در جشنواره سینمایی کن
اصفر فرهادی و شهاب حسینی در جشنواره سینمایی کن

اصغر فرهادی از چهره های بین المللی سینمای ایران است که برای فیلم "جدایی"موفق به دریافت جایزه اسکار شد.

آخرین فیلم او "فروشنده" حضور موفقی در جشنواره سینمایی کن داشت و جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد برای شهاب حسینی را از آن خود کرد.

اکران فروشنده از این هفته در ایران آغاز شده و گفته می شود رکورد فروش اولین روز تاریخ سینمای کشور را شکسته است.

در نظرسنجی توئیتری ما شرکت کنید:

XS
SM
MD
LG