لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

جکی چان بالاخره اسکار می گیرد؛ اسکار افتخاری


جکی چان در جشنواره کن
جکی چان در جشنواره کن

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی یا "اسکار" اعلام کرد "جکی چان" بازیگر و کارگردان مشهور فیلم های حادثه ای، یکی از هنرمندانی است که امسال جایزه اسکار افتخاری دریافت می کند.

در فهرستی که از سوی آکادمی اسکار منتشر شد، اسامی دیگری هم دیده می شود، از جمله "ان وی کوتز" تدوینگر بریتانیایی و هنرمندان آمریکایی "لین استلمستر" مشاور تولید و "فدریک وایزمن" مستندساز.

"شریل بون ایزاک" رئیس آکادمی ضمن تجلیل از این سینماگران، آنها را به دلیل سالها فعالیت پربار و دستاوردهای ارزنده هنری شایسته دریافت اسکار افتخاری دانست، این جوایز دوازدهم ماه نوامبر و در مراسم باشکوهی در شهر لس آنجلس به این هنرمندان اهدا خواهد شد.

جکی چان فعالیت های حرفه ای خود را در هنگ کنگ شروع کرد، او با بازی در فیلم های حادثه ای به اوج شهرت رسید و در دهه نود میلادی به یکی از ستاره های آسیایی هالیوود تبدیل شد.

جکی چان در مراسم فرش قرمز
جکی چان در مراسم فرش قرمز

او با بهره گیری از مهارت خود در ورزشهای رزمی چون کونگ فو، سبک خاصی را در سینما پدید آورد و با استفاده از چاشنی طنز و شوخی در آثارش، محبوبیت فراوانی کسب کرد.

جکی چان از معدود بازیگرانی است که در صحنه های پرهیجان و خطرناک آثارش از بدلکار استفاده نمی کند و به همین دلیل چندین بار به سختی مجروح شده است.

هر چند که این هنرمند ۶۲ ساله در سالهای اخیر در فیلمهای کمتری بازی کرده، ولی همچنان در سینما فعال است و در مقام کارگردان، تهیه کننده، فیلمنامه نویس و مشاور هنری در تولید پروژه های مختلفی مشارکت داشته است.

او نامی آشنا در عرصه موسیقی، بازیهای کامپیوتری، کتاب های مصور و تبلیغات بازرگانی هم است و با بسیاری از شرکت های بزرگ و بین المللی همکاری دارد.

جک چان
جک چان

به گفته نشریه فوربز این هنرمند آسیایی یکی از پولسازترین چهره های دنیای سرگرمی است و ثروتش بیش از سیصد و پنجاه میلیون دلار است.

او در طول چهل سال فعالیت هنری به افتخارات فراوانی دست یافته، از جمله ستاره ای در بلوار مشاهیر هالیوود که در سال ۲۰۰۲ در این خیابان معروف لس آنجلس ثبت شد.

جکی چان تا کنون از طرف آکادمی اسکار نامزد دریافت جایزه نشده و به همین دلیل اهدای اسکار افتخاری به وی، بازتاب گسترده ای در نشریات و رسانه ها، به ویژه در چین و کشورهای شرق آسیا داشت.

او در شبکه های اجتماعی خود ضمن قدردانی از آکادمی علوم و هنرهای سینما، از اینکه نخستین هنرمند چینی است که جایزه اسکار می گیرد، ابراز خوشحالی کرد.

جکی چان
جکی چان

جکی چان این جایزه را به تمامی بدل کاران و هنرمندان این حرفه تقدیم کرد که با شهامت و جسارت خود در صحنه های خطرناک فیلمها، نقش مهمی در بهبود کیفی و باورپذیری این آثار سینمایی دارند.

XS
SM
MD
LG