لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

نمایش محدود مستندی درباره برابری حقوق زن و مرد در آمریکا


پاتریشیا آرکِت بازیگر آمریکایی برنده اسکار، بار دیگر در خواست برابری حقوق زنان و مردان را مطرح می کند، اما این بار به عنوان تهیه کننده ارشد فیلم مستند جدیدی به نام "برابر یعنی برابر" (Equal Means Equal)، که روز جمعه در لس آنجلس برای اولین بار به روی پرده رفت.

پاتریشیا آرکت و کملا لوپز در روز اول اکران مستند "ایکوئال مینز ایکوئال" در لوس انجلس
پاتریشیا آرکت و کملا لوپز در روز اول اکران مستند "ایکوئال مینز ایکوئال" در لوس انجلس

به گزارش خبر گزرای آسوشیتدپرس، این مستند با کارگردانی کملا لوپز اظهار می کند که تا وقتی قانون "حقوق برابر" اصلاح نشود، زنان حقوق مدنی برابری با مردان در آمریکا نخواهند داشت.

به گفته پاتریشیا آرکت "پرسش این است که، چرا زنان دسترسی به حقوق قانونی که دیگران دارند، ندارند. این چیزی نیست که از خودم ساخته باشم. قاضی اسکالیا گفته قانون اساسی نگفته بین مردم به دلیل جنسیت آنها فرق گذاشته شود، اما پرسش این است که آیا جلوی آن را هم گرفته؟ نه نگرفته."

و این فیلم از همان اول به این مسئله اشاره می کند.

به نوشته آسوشیدپرس، با وجود این که خیلی ها فکر می کنند قانون اساسی آمریکا از حقوق همه دفاع می کند، اما در صفحات آن چیزی از برابری جنسیتی نقد نشده و جای تعبیر را باز گذاشته است. یعنی قاضی می تواند تعبیر و نظر خودش را اعمال کند.

آرکت می گوید تصویب اصلاح قانون حقوق برابر زن و مرد جای تغییر و تعبیر نمی گذارد و می افزاید به شکاف بین دستمزد زن و مرد نیز باید اشاره کرد. "در مورد دستمزد برابر، باید بگویم که ما ده ها میلیون مادر مجرد داریم. از هر پنج بچه در آمریکا یکی شان گرسنه است. ما بچه هایی داریم که با وجود این که مادر مجردشان کار تمام وقت دارند، هنوز زیر خط فقر زندگی می کنند. این چطور می تواند قابل قبول باشد. ما باید مطمئن بشویم که علاوه بر چیزهای دیگر، زن ها دستمزد برابری با مردها دریافت کنند."

جدول مقایسه حقوق بر اساس جنسیت و نژاد از مستند "ایکوئال مینز ایکوئال" Courtesy: Heroica Films
جدول مقایسه حقوق بر اساس جنسیت و نژاد از مستند "ایکوئال مینز ایکوئال" Courtesy: Heroica Films

​ساخت مستند "برابر یعنی برابر" هفت سال طول کشید و بودجه آن توسط مادر کارگردان و دوستانش، از جمله نیکولت شریدن و خود آرکت، تأمین شد؛ چرا که بستن قرارداد با استودیو های بزرگ فیلم سازی برایشان سخت و تقریبا امکان ناپذیر بود.

لوپز روز جمعه حتی گفت با وجود این که فیلم به سینماها آمده، هنوز مجبور است برایش پول گردآوری کند.

این مستند هفته آینده به سینماهای منتخب نیویورک می رود و هفته بعدش در ششم سپتامبر برای خرید در سایت های آیتونز و امزان موجود خواهد بود.

آرکت می گوید این فیلم مثل یک کلاس درس دانشگاه گنجانده در ۱۲۰ دقیقه است و امیدوار است که باب گفت و گو را میان مردم باز کند.

XS
SM
MD
LG