لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۶

دیدگاه | یادداشت فرمانده پیشین تفنگداران دریایی آمریکا: ایران همچنان حامی تروریسم است و جسورتر می‌شود


رهبران گروه‌هایی که در فهرست تروریستی ایالات متحده قرار دارند، از جمله حسن نصرالله از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند.
رهبران گروه‌هایی که در فهرست تروریستی ایالات متحده قرار دارند، از جمله حسن نصرالله از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند.

سپهبد بازنشسته ریچارد نتانسکی، فرمانده پیشین تفنگداران دریایی آمریکا، ناظر پیشین عملیات صلحبانی سازمان ملل متحد در خاورمیانه، و عضو انستیتو یهودی امنیت ملی آمریکا، در یادداشتی در نشریه «نشنال اینترست» نوشته است دولت جدید آمریکا در تلاش برای یک پیشرفت دیپلماتیک با تهران باید با تعهد بی‌وقفه رژیم به تامین مالی، تجهیز تسلیحاتی، و آموزش افراط‌گرایان در سراسر خاورمیانه روبرو شود.

نتانسکی می‌گوید آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در جریان کسب رای اعتماد از سنا تائید کرد که ایران بزرگترین حامی حکومتی تروریسم است؛ امری که دولت های آمریکا از هر دو حزب طی سال‌ها تشخیص داده‌اند. ایران یک قدرت انقلابی با ماموریتی ضد غربی و ضد آمریکایی است و آشکارا خود را متعهد به نابودی اسرائیل می داند.

نتانسکی می‌نویسد که ایرانی ها بی پرده مدعی تقویت قابلیت های نظامی حزب الله هستند و تروریست های غزه بی تردید از چنین کمک هایی بهره برده اند. ارزیابی ایالات متحده از پرداخت «سالانه ۱۰۰ میلیون دلار به گروه های تروریستی فلسطینی» حکایت دارد.

نفوذ فرقه گرایانه تهران در عراق هم دیده می شود.

ایران برای حوثی های شورشی در یمن و طالبان در افغانستان سلاح می فرستد و رابطه ای پیچیده با القاعده دارد.

کارزار «فشار حداکثری» دولت ترامپ به حمایت‌های مالی ایران از تروریسم ضربه زد. رئیس جمهوری ایران در سپتامبر گفت که از سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵۰ میلیارد دلار از درآمدهای آن کشور از دست رفته است. بنا بر گزارش ها، کمک های مالی به حزب الله و شبه نظامیان شیعه در عراق با توجه به تحریم ها و همه گیری ویروس کرونا به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

انتظار می رود پرزیدنت بایدن در مسیر دیپلماسی رویکرد متفاوتی را دنبال کند. این رویکرد همچنین شامل امکان تخفیف تحریم ها است. ایران با افزایش منابع مالی خود می تواند پول بیشتری در اختیار گروه های تروریستی بگذارد. این پیامد بسیار ناخوشایندی است و دولت جدید آمریکا باید در تصمیم خود برای پیگیری مذاکرات، آن را مد نظر قرار دهد. ایران نباید برای دامن زدن به ترور و بی ثبات کردن خاورمیانه توانمندتر شود.

*برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | یادداشت دو عضو پیشین وزارت خارجه آمریکا؛ لفاظی پر خطر اسرائیل بر سر ایران

XS
SM
MD
LG