لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

دیدگاه | بایدن چگونه می‌تواند از رویکرد ترامپ و اوباما بر سر ایران فاصله بگیرد


پرزیدنت بایدن در پایان سخنرانی‌اش در وزارت خارجه آمریکا برای کارکنان آن نهاد دست تکان می‌دهد. ۴ فوریه ۲۰۲۱
پرزیدنت بایدن در پایان سخنرانی‌اش در وزارت خارجه آمریکا برای کارکنان آن نهاد دست تکان می‌دهد. ۴ فوریه ۲۰۲۱

بابی غوش، روزنامه‌نگار آمریکایی هندی‌تبار و ستون‌نویس و عضو هیات تحریریه بلومبرگ، در یادداشتی در بخش دیدگاه‌های این خبرگزاری نوشته است، بایدن با عدم بازگشت فوری به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران از فضایی برای پیگیری سیاستی برخوردار است که نه واکنشی به ترامپ و نه تداوم صریح اوباما باشد.

غوش می گوید باید به دولت جدید آمریکا در اتخاذ موضع درست در برابر ایران امتیاز داد. جو بایدن در جایگاه نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشتیاق فراوانی به آشتی با رژیم در تهران نشان داد، اما پرزیدنت بایدن این اشتیاق را مهار کرده است.

جو بایدن شخصا از زمان ورود به کاخ سفید حرف چندانی درباره این موضوع نزده است. اما تیم سیاست خارجی و امنیت ملی او بازگشت فوری به برجام، توافقی که پرزیدنت اوباما بر سر آن مذاکره کرد و پرزیدنت ترامپ از آن خارج شد، را رد کرده اند.

به نظر می رسد تیم بایدن آماده اند خطاهای بزرگ اوباما در سال ۲۰۱۵ را جبران کنند و دیدگاه کشورهای هدف دشمنی مستقیم ایران را در نظر بگیرند.

بایدن نرم تر از ترامپ حرف می زند، اما در عین حال به استفاده از چماقی که رئیس جمهوری قبلی برای او گذاشته تمایل نشان داده است.

بایدن همچنین برای عمل به وعده انتخاباتی اش مبنی بر لغو تحریم ها و کمک به ایران در مبارزه با ویروس کرونا عجله ای نشان نمی دهد.

با این وجود، حامیان بازگشت سریع آمریکا به برجام نمی توانند آن طور که ترامپ را به زدن ایران برای خوشامد اسرائیل و کشورهای منطقه خلیج فارس متهم می کردند با بایدن رفتار کنند.

بایدن سیاست سخت تری را در برابر عربستان سعودی و امارات متحده عربی در پیش گرفته است.

این امر که پرزیدنت بایدن هنوز با بنجامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تماس تلفنی نداشته است نشان می دهد که او فاصله اش با تندروترین سیاستمدار در برابر ایران را حفظ کرده است.

در نتیجه، دولت بایدن فضای بیشتری برای مانور دارد. اکنون بر عهده پرزیدنت بایدن است که مسیر خودش در برابر ایران را ترسیم کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | توصیه‌های جیسون رضاییان؛ چالش پیش روی بایدن، تعامل با مردم ایران خواهد بود

XS
SM
MD
LG