لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

دیدگاه | یادداشت مقام پیشین وزارت دفاع اسرائیل؛ چرا اسرائیل باید یک توافق هسته‌ای جدید و بهتر با ایران را بپذیرد


بنیامین نتانياهو، نخست وزیر اسرائیل، و بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، در گفتگو با رسانه‌ها در تل آویو.
بنیامین نتانياهو، نخست وزیر اسرائیل، و بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، در گفتگو با رسانه‌ها در تل آویو.

افرایم سنه، رئیس مرکز دنیل ابراهام برای دیالوگ استراتژیک در دانشگاه نتانیا، ژنرال اسرائیلی و معاون سابق وزیر دفاع اسرائیل، در یادداشتی در نیوزویک نوشته است که اسرائیلی‌های مسئول، باید از بازگشت بایدن به یک توافق هسته‌ای که به شکل چشمگیری بهبود یافته است، حمایت کنند.

سنه می گوید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در دوره دولت اوباما، در هر قدم، مانع تحقق برجام شد. تکرار این حرکت اشتباه خواهد بود. انتقادهای صریح از حرکات واشنگتن بازسازی روابط اسرائیل با دولت دموکرات را سخت تر خواهد کرد. رفتار نتانیاهو با دولت اوباما و همکاری سیاسی نزدیک او با پرزیدنت ترامپ به اندازه کافی به پیوند اسرائیل و آمریکا آسیب زده است.

اما این به این معنا نیست که اسرائیل باید سکوت کند. اسرائیل باید مذاکره دوباره بر سر توافق با ایران را بر مبنای چهار شرط بپذیرد:

درخواست واقع گرایی

تیم مسئول امور ایران در دولت بایدن باید اهداف استراتژیک و روش های رژیم ایران برای دستیابی به آن هدف ها را واقع بینانه درک کند.

ساده انگاری هایی مانند «پیروزی میانه روها» در تهران یا «تغییر رفتار رژیم» باید کنار گذاشته شود.

تهران در سال ۲۰۱۵ تحقق اهداف هسته ای اش را برای کسب مشروعیت بین المللی به تعویق انداخت تا بتواند به منابع مالی لازم برای تامین رفتارهای منطقه اش دست پیدا کند و به نظامی گری خود ادامه دهد.

درخواست به رسمیت شناختن

دولت بایدن باید ترس های اسرائیل را مشروع بداند، نه این که مورد بی اعتنایی قرار دهد.

ایران پس از لبنان و غزه می کوشد سوریه را به پایگاه سوم برای حمله به اسرائیل بدل کند.

آمریکایی ها برای درک ترس ما، باید تصور کنند چهار میلیون موشک از پایگاه هایی در کانادا و مکزیک به سمت نیویورک و لس آنجلس هدف گرفته شده است.

متحدان را در تاریکی نگذارید

در جریان مذاکره با ایران اسرائیلی ها را بی اطلاع نگذارید. با ما و متحدان خود در خلیج فارس مشورت کنید. اشتراک اطلاعات میان ایالات متحده و اسرائیل برای هر دو طرف بسیار سودمند است.

در صورت ناکامی، از واکنش اسرائیل پشتیبانی کنید

در صورتی که دیپلماسی شکست خورد و ایران به ساخت جنگ افزار هسته ای نزدیک تر شد یا یک تهدید مستقیم و تسلیحاتی متعارف فوری علیه اسرائیل نشان داد، ایالات متحده باید از اقداماتی که هر دولت مسئول مجبور به انجام آن در حذف تهدید است حمایت کند.

ما اسرائیلی ها نمی خواهیم یک سرباز آمریکایی جانش را برای ما به خطر بیاندازد.

دولت بایدن هم باید از اسرائیل بخواهد تهدید به انضمام مناطق فلسطینی را متوقف کند. کرانه باختری و غزه، بمب های ساعتی مقابل خانه ما هستند. دولت بایدن باید از راه حل تشکیل دو کشور حمایت کند و عدم تحمل هر گونه انضمام مناطق را به صراحت بازتاب دهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | ایالات متحده در مورد ایران باید به پیش برود، نه به عقب

XS
SM
MD
LG