لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

دیدگاه | یادداشت جو لیبرمن: بزرگ‌ترین چالش‌های ٢٠٢٢ از سوی روسیه و ایران می‌آیند


دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در تهران - ۲ آذر ۱۳۹۴
دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در تهران - ۲ آذر ۱۳۹۴

جو لیبرمن، نامزد معاونت ریاست جمهوری دموکرات‌ها در سال ٢٠٠٠ و سناتور پیشین کنتیکت و رئیس اتحاد علیه ایران هسته‌ای، در مقاله‌ای برای وال‌استریت جورنال، استدلال می‌کند روسیه و ایران منشا بزرگ‌ترین چالش‌های سال ٢٠٢٢ هستند و ایالات متحده آمریکا و متحدانش باید از موضع قدرت با این تهدیدها روبرو شوند.

نویسنده در ابتدای مقاله می‌گوید مسکو و تهران در حال محک زدن سیاست خارجی دولت بایدن هستند که به باور وی، در سال نخست ریاست جمهوری‌اش بیشتر قاعده‌مند بود تا مبتنی بر نمایش قدرت.

او در ادامه به تحرکات نظامی روسیه در امتداد مرز مشترک با اوکراین و همچنین تداوم غنی‌سازی اورانیوم و بهبود ظرفیت‌های موشک‌های بالستیک از سوی جمهوری اسلامی اشاره کرده و می‌افزاید دولت‌های تحت حاکمیت ولادیمیر پوتین و علی خامنه‌ای همچنان با سرکوب شهروندان خود، ارزش‌های جوهری سیاست خارجی ایالات متحده را زیر پا می‌گذارند.

سناتور لیبرمن سپس به نشست‌های پیش‌روی ایالات متحده با روسیه و ایران در ژنو و وین می‌پردازد و می‌گوید پیامی که واشنگتن در این دیدارها و از طریق اقدامات یا عدم انجام اقدامات به مسکو و تهران می‌فرستد، تاثیرات عظیمی بر امنیت، رفاه، و آزادی آمریکا، اروپا، و خاورمیانه خواهد داشت.

به گفته وی، اصرار مسکو بر نپیوستن اوکراین به ناتو و عدم استقرار سربازهای ناتو در هیچ کدام از جمهوری‌های سابق شوروی علیرغم عضویت کشورهای مورد اشاره در این سازمان و نیز درخواست ایران برای برداشتن تمامی تحریم‌ها از جمله تحریم‌های حقوق بشری، زیاده‌خواهانه و نابجا هستند.

نویسنده در ادامه چهار پیشنهاد برای تیم بایدن در مذاکرات پیش رو با این دو دولت ارائه می‌دهد:

نخست، واشنگتن باید با «اعتماد به نفس مطلق» وارد این مذاکرات شود چون روسیه و ایران بیش از ایالات متحده به یک توافق نیاز دارند.

دوم، آمریکا باید مطالبات خود را با آنها مطرح کند نه برعکس، زیرا آنها «خاطی» هستند و قدرت اقتصادی و نظامی ایالات متحده بسیار بیشتر است.

سوم، دولت بایدن باید از طریق ارائه تسلیحات تدافعی و تهاجمی به اوکراین و متحدان خاورمیانه‌ای خود به روسیه و ایران بفهماند که به حرف‌هایش پایبند است.

و چهارم، کاخ سفید باید به صراحت به روس‌ها و ایرانی‌ها بگوید چنانچه اقدامات تهاجمی بیشتری علیه ایالات متحده، اوکراین، اعراب، و یا اسرائیل انجام دهند، پنتاگون با کمک‌های نظامی از قبیل قدرت اطلاعاتی و هوایی، به دفاع از متحدان ایالات متحده بر خواهد خاست.

سناتور لیبرمن در پایان مقاله با اشاره به اهمیت چنین اقداماتی در احیای اعتبار بین‌المللی ایالات متحده و گسترش امنیت داخلی آمریکا و متحدانش، به نقل از یک سردار روم باستان می‌گوید: «اگر طالب صلح هستی، خود را برای جنگ آماده کن.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG