لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۵۲

دیدگاه | توافق‌های ابراهیم «کاتالیزور ایجاد تغییرات گستردە‌تر در خاورمیانه» هستند


بازگشایی سفارت اسرائیل در امارات متحده عربی پس از توافق عآدی‌سازی روابط

عبدالله بن زائد آل نهیان، وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات متحده عربی، و یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در مقاله‌ای در نشریه فایننشال تایمز به مناسبت سالگرد «توافق‌های ابراهیم»، با برشمردن مزایای عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات، آن را «کاتالیزوری برای گسترش صلح» و «بهترین پادزهر برای بدبینی و افراط‌گرایی» دانسته‌اند.

دیپلمات‌های ارشد اسرائیل و امارات در ابتدای مقاله مشترک خود با برشمردن نمونه‌هایی از همکاری‌های دو طرف در زمینه‌های پزشکی، هنری، و اقتصادی از زمان عادی‌سازی روابط خود در سپتامبر سال گذشته، پایایی توافق‌های ابراهیم علیرغم همه‌گیری کرونا و مشکلات ناشی از آن را ستوده‌اند.

تویسندگان این مطلب با اشاره به نتایج دیپلماتیک این توافق - از جمله برقراری سریع روابط دیپلماتیک، بازگشایی سفارت‌خانه‌ها در ابوظبی و تل‌آویو، و دیدارهای وزیران دو کشور - می‌گویند: «...تغییر واقعی در حال رخ دادن است. هدف ما این است که کارهایی بیش از این انجام دهیم - صلح را عمیق و ریشه‌دار کنیم و به سراسر منطقه گسترش دهیم.» به گفته آنها، «دولت‌ها می‌توانند قرارداد ببندند، اما اماراتی‌ها و اسرائیلی‌ها به همه ما نشان می‌دهند چگونه مردم می‌توانند صلح برقرار کنند.»

از میان برداشتن موانع با الهام از منافع و ارزش‌های مشترک و به ویژه تغییر نسلی در ذهنیت‌ها و «زبان جدید صلح» کارآفرینان و پژوهشگران جوان دو کشور، در ادامه، مورد تاکید وزرای خارجه امارات و اسرائیل قرار می‌گیرد. به گفته آنها، اما، «توافق‌های ابراهیم همیشه به عنوان کاتالیزوری برای تغییر بزرگ‌تر» به شمار رفته‌اند و گام بعدی چگونگی دستیابی به صلح بر اساس نوآوری است.

در همین راستا، آل نهیان و لاپید استدلال می‌کنند که اولا باید مزیت‌های عادی‌سازی توسط تمامی امضاکنندگان «توافق‌های ابراهیم» و همچنین مصر و اردن دریافته شوند؛ ثانیا ایالات متحده و اتحادیه اروپا به حمایت حیاتی خود از این فرایند ادامه دهند؛ و، ثالثا ایجاد شرایط بهتر برای فلسطینیان به نفع همه طرف‌‌ها است و عادی‌سازی باید سبب تسهیل افزایش سرمایه‌گذاری، تجارت، و مبادلات میان فلسطینیان و جهان عرب شود.

وزیران خارجه اسرائیل و امارات در پایان مقاله مشترک خود ضمن اذعان به دشوار بودن ایجاد تغییرات بزرگ، به موفقیت اماراتی‌ها و اسرائیلی‌ها در این زمینه اشاره کرده و تاکید می‌کنند گسترش فرصت‌ها و ارتباطات میان مردمان منطقه «بهترین پازدهر برای بدبینی و جهانی‌بینی افراطی به بن‌بست رسیده‌ای است که برای سالیان درازی به جان خاورمیانه افتاده است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG