لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

دیدگاه | یهودستیزی جمهوری اسلامی تنها محدود به دولت اسرائیل نیست


مردی گریان با شمعی در دست، به مناسبت ۲۵مین سالگرد بمبگذاری مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، که جان ۸۵ نفر را گرفت. ٢٧ تیر ١٣٩٨
مردی گریان با شمعی در دست، به مناسبت ۲۵مین سالگرد بمبگذاری مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، که جان ۸۵ نفر را گرفت. ٢٧ تیر ١٣٩٨

الی کوهانیم، دستیار نماینده ویژه پیشین ایالات متحده برای رصد و مقابله با یهودستیزی و کارشناس ارشد در مرکز سیاستگذاری امنیتی، در مقاله‌ای برای مجله نیوزویک استدلال می‌کند مشکل حکومت جمهوری اسلامی ایران تنها با اسرائیل نیست بلکه با کل یهودی‌های جهان است.

نویسنده در ابتدای مقاله به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اشاره می‌کند که مخالفت با موجودیت اسرائیل را جدای از مخالفت با یهودی‌ها دانسته است.

به باور کوهانیم، «ضدیت با صهیونیسم، یهودستیزی است و تمرکز یگانه رژیم ایران بر انکار حق تعیین سرنوشت ملت یهود در میهن یهودیان، تنفر از یهودیان به صورت واضح و آشکار است.»

وی در ادامه با اشاره به برخی تلاش‌ها برای ارائه تصویری نادرست از دولت ایران و موضعش درباره یهودیان، به تهدید محسن رضایی مبنی بر تغییر رفتار دولت ایران با ١٠ هزار یهودی ساکن ایران در صورت «دست از پا خطا کردن» اسرائیل می‌پردازد و آن را تهدیدی آشکار علیه یهودیان و نه اسرائیل می‌داند.

اعدام حبیب القانیان، کارآفرین و سرمایه‌دار یهودی و رئیس انجمن کلیمیان تهران، در ١٩ اردیبهشت ۱۳۵۸ و متعاقب آن مهاجرت ده‌ها هزار یهودی از ایران به اسرائیل و همچنین رفتار تبعیض‌آمیز با حدود ده هزار یهودی باقیمانده در ایران موضوعاتی هستند که این پژوهشگر یهودی ایرانی‌الاصل در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

کوهانین در ادامه یادآور می‌شود محسن رضایی و احمد وحیدی که اخیرا به کابینه رئیسی ملحق شده‌اند، هر دو به اتهام دست‌داشتن در بمب‌گذاری مرکز آمیا در آرژانتین در ٢٧ تیر ١٣٧٣ و متعاقبا مرگ ۸۵ یهودی آرژانتینی، از سال ٢٠٠٧ در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس بین‌الملل (اینترپل) هستند.

نویسنده در پایان مقاله خود قوانین تبعیض‌آمیز علیه یهودیان ایرانی، انکار هولوکاست و میزبانی مسابقات کارتونی انکار این فاجعه بشری، تهدید به حذف اسرائیل از روی کره زمین، و تامین مالی و نظامی گروه‌های نیابتی همچون حماس، حزب‌الله، و جهاد اسلامی فلسطینی، و همچنین انتصاب احمد وحیدی و محسن رضایی را نشانگر تهدید جمهوری اسلامی به عنوان «بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم یهودستیزانه در جهان» علیه نه تنها اسرائیل بلکه یهودیان در سراسر جهان می‌داند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG