لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

پزشک آفریقای جنوبی: مبتلایان به گونه امیکرون ویروس کرونا علایم «بسیار خفیف» دارند


پس از کشف گونه «امیکرون» ویروس کرونا، کارکنان بهداشت در فرودگاه بین‌المللی ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی از مسافران تست کرونا می‌گیرند - ۶ آذر ۱۴۰۰
پس از کشف گونه «امیکرون» ویروس کرونا، کارکنان بهداشت در فرودگاه بین‌المللی ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی از مسافران تست کرونا می‌گیرند - ۶ آذر ۱۴۰۰

پزشکی که برای اولین بار گونه «امیکرون» ویروس کرونا را در آفریقای جنوبی گزارش داد، می‌گوید تاکنون علایم بیماری کووید-۱۹ در مبتلایان به این گونه «بسیار خفیف» بوده و هنوز کسی به دلیل ابتلا به آن در بیمارستان بستری نشده است.

به گزارش رسانه خبری «بیزینس اینسایدر»، دکتر آنجلیک کوتزیه، پزشک خصوصی و رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی، روز یکشنبه در گفتگویی با برنامه «اندرو مار شو» بی‌بی‌سی گفت، بیمارانی که او معاینه کرده، بدن درد و سردرد داشتند و احساس «خستگی شدید» می کردند.

وی همچنین گفت که بیماران سرفه نداشتند یا حس بویایی و چشایی خود را از دست نداده بودند - علایمی که معمولاً با بیماری کووید-۱۹ همراه است.

دکتر کوتزیه گفت: «آنچه که ما از نظر بالینی در آفریقای جنوبی می‌بینیم … از نظر ما بسیار خفیف است، اینها موارد خفیف هستند.»

او افزود که هنوز کسی را با گونه امیکرون در بیمارستان بستری نکرده است.

هرچند، دکتر کوتزیه تاکید کرد که برای تعیین و شناسایی عوامل مختلف گونه جدید ویروس هنوز زود است. او هفته گذشته در مورد موارد خفیف بیماری به رسانه بریتانیایی «گاردین» گفت: «شاید دو هفته دیگر نظری متفاوت داشته باشم، ولی این چیزی است که [الان] می بینیم.»

همچنین برای تعیین این که آیا این علایم برای همه مبتلایان به امیکرون یکسان خواهد بود یا نه، خیلی زود است. دانشمندان همینطور هنوز مطمئن نیستند که آیا گونه امیکرون خطر بیشتری نسبت به گونه‌های قبلی ویروس کرونا دارد یا نه، و آیا این که خطرات نوع وخیم بیماری ناشی از این ویروس تا چه حد است.

امیکرون اولین بار در بوتسوانا و آفریقای جنوبی شناسایی شد و از آن به بعد در اسرائیل، بریتانیا، هلند، آلمان، ایتالیا، جمهوری چک، استرالیا، بلژیک، و هنگ کنگ مشاهده شده است.

کانادا روز یکشنبه دو مورد اول گونه امیکرون در قاره آمریکای شمالی را گزارش داد.

موارد بیماری ناشی از این گونه در سایر نقاط جهان نیز خفیف به نظر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG