لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

آژانس دارویی اروپا واکسن فایزر را برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله تأیید کرد


اتریش پیش از تایید نهاد نظارتی اروپا، واکسیناسیون کودکان خردسال را آغاز کرد. آرشیو
اتریش پیش از تایید نهاد نظارتی اروپا، واکسیناسیون کودکان خردسال را آغاز کرد. آرشیو

نهاد نظارتی اروپا استفاده از واکسن فایزر را برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله تأیید کرد. به این ترتیب، میلیون‌ها کودک دبستانی همزمان با موج جدید کرونا در اروپا می‌توانند واکسینه شوند.

این اولین واکسنی است که آژانس دارویی اروپا برای تزریق به کودکان خردسال تأیید می کند.

آژانس دارویی اروپا پس از ارزیابی مطالعات بالینی واکسن بر روی بیش از ۲ هزار کودک، تخمین زد که این واکسن حدود ۹۰ درصد در پیشگیری از بیماری دارای علامت در کودکان خردسال موثر بوده است. این آژانس، شایع ترین عوارض جانبی واکسن در این گروه سنی را درد در محل تزریق، سردرد و درد عضله و لرز عنوان کرده است.

این واکسن در دو دز و به فاصله سه هفته به کودکان تزریق می‌شود.

پیش از صدور این مجوز، اتریش که در روزهای اخیر با افزایش موارد ابتلا به کرونا روبرو بوده، واکسیناسیون خردسالان را با فایزر آغاز کرده بود.

پس از نشان دادن چراغ سبز آژانس دارویی اروپا به واکسن ساخت شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی آن بیو‌ان‌تک، کمیسیون اروپا نیز باید بر آن مهر تأیید بزند تا کشورهای اروپایی بتوانند تزریق واکسن را آغاز کنند.

وزیر بهداشت آلمان گفته است که توزیع واکسن برای کودکان خردسال در اتحادیه اروپا از ۲۰ دسامبر آغاز خواهد شد.

مطالعات انجام شده بر روی واکسن فایزر در کودکان در مقیاسی نبوده است که بتوان عوارض جانبی نادر مانند التهاب عضله قلب که بیشتر در پسران نوجوان دیده شده است را تشخیص داد.

مقامات آمریکایی تأکید کرده‌اند که ویروس کرونا بیش از بیماری‌هایی مانند آبله مرغان - پیش از واکسیناسیون - جان کودکان ۵ تا ۱۱ سال را گرفته است.

هر چند بیشتر کودکان پس از ابتلا به کرونا، علائم خفیف بروز می‌دهند، برخی کارشناسان بهداشتی معتقدند ایمن‌سازی آنها برای کاهش گسترش ویروس و ظهور گونه جدید آن ضروری است.

در ایران، معاون وزارت بهداشت گفته است به جز چند کشور، در هیچ کجای دنیا واکسیناسیون کووید-۱۹ برای افراد زیر ۱۲ سال انجام نشده است.

کمال حیدری گفت سیستم ایمنی انسان در این سنین، پاسخگوی مقابله با بیماری کووید است.

او افزود کمیته علمی وزارت بهداشت به این نتیجه نرسیده است که کودکان زیر ۱۲ سال واکسن دریافت کنند.

در حال حاضر، وزارت بهداشت ایران واکسن‌های سینوفارم و پاستوکووک را به نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق می‌کند.​

XS
SM
MD
LG