لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

سازمان بهداشت جهانی «امیکرون» را در ردیف ویروس‌های با قابلیت بالای انتقال و نگران‌کننده طبقه‌بندی کرد


دانشمندان آفریقای جنوبی، گونه جدیدی از ویروس کرونا را در میان تعدادی از بیماران شناسایی کرده‌اند و می‌گویند این گونه شامل جهش‌هایی «نگران کننده» است که به ویروس اجازه می‌دهد در برابر سیستم ایمنی بدن مقاوم باشد.

این کشور حدود ۱۰۰ بیمار مبتلا به این گونه را شناسایی کرده است. علاوه بر این، یک مورد دربوتسوانا، یک مورد در هنگ کنگ با انتقال از طریق مسافری از آفریقای جنوبی، یک مورد در اسرائیل با انتقال از مسافری که از مالاوی باز می‌گشت، و یک مورد نیز در بلژیک مشاهده شده است.

شورای مشورتی سازمان بهداشت جهانی روز جمعه برای بررسی این گونه جدید جلسه اضطراری تشکیل داد و کارشناسان در این جلسه نام این گونه جدید را «اُمیکرون» تعیین کرده و آن را در ردیف ویروس های با قابلیت بالای انتقال و نگران کننده طبقه‌بندی کردند.

  • آغاز اقدامات احتیاطی و محدودیت‌های مسافرتی

شماری از کشورهای جهان، برای مقابله با این گونه، بی‌درنگ شروع به اقدامات احتیاطی و محدودیت‌های مسافرتی جدید کرده‌اند.

بریتانیا، از مسافرانی که از آفریقای جنوبی، نامیبیا، بوتسوانا، لسوتو، اسواتینی و زیمبابوه وارد این کشور می‌شوند خواست به مدت ده روز خود را قرنطینه کنند.

به گزارش سرویس جهانی «بی‌بی‌سی»، کمیسیون اروپا نیز روز جمعه پس از مشاهده یک مورد ابتلا در بلژیک، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا فورا پروازها را از کشورهایی که گونه جدید در آنها دیده شده است متوقف کنند.

ساعاتی بعد، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا کلیه پروازهای تجاری از آفریقای جنوبی به مقصد این بلوک اروپایی را به طور موقت متوقف کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا نیز از روز دوشنبه محدودیت‌های مسافرتی برای افرادی که تابعیت این کشور را ندارند و از آفریقای جنوبی و هفت کشور دیگر به آنجا سفر می‌کنند، اعمال خواهد کرد.

دکتر آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که مقامات آمریکایی روز جمعه با همتایان خود در آفریقای جنوبی تماس گرفته‌اند تا جزئیات بیشتر را در این مورد دریافت کنند.

دکتر فاوچی افزود هنوز نشانه‌ای از این گونه جدید در آمریکا مشاهده نشده است، اما بسیاری از کارشناسان بر اساس تجربه گونه‌های پیشین می‌گویند رسیدن گونه جدید به آمریکا و دیگر نقاط دنیا تقریبا اجتناب‌ناپذیر است.

دانشمندان هنوز در مورد این که آیا واکسن‌های موجود در مقابل با این گونه جدید مؤثر هستند و یا این گونه قادر است با جهش‌هایی که دارد در برابر آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده مقاومت کند، به نتیجه نرسیده‌اند.

  • در مورد گونه جدید چه می‌دانیم؟

گونه جدید از این جهت توجه‌ها را به خود جلب کرده است که تعداد جهش‌های «بسیار بالایی» دارد.

تعداد بالای جهش در یک ویروس، لزوما آن را مسری‌تر نمی‌کند. در ماه اوت نیز نگرانی‌های مشابهی در مورد گونه جدید ویروس در آفریقای جنوبی مطرح شد اما به دسته‌بندی «گونه نگران‌کننده» راه پیدا نکرد.

همچنین در ژاپن، تعدادی از کارشناسان بهداشتی این موضوع را مطرح کردند که کاهش موارد ابتلا در این کشور به دلیل ایجاد جهش‌هایی در ویروس است که باعث «انقراض طبیعی» آن شده است.

گونه تازه مشاهده شده در آفریقای جنوبی، دارای ۳۲ جهش در پروتئین «اسپایک» است که تقریبا دو برابر تعداد جهش‌های گونه دلتا است و از همین رو می‌تواند توانایی ویروس برای آلوده کردن سلول‌ها و انتقال را تحت تأثیر قرار دهد و رویارویی سلول‌های ایمنی با آن را دشوار کند.

XS
SM
MD
LG