لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

کرونا در جهان؛ دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در مورد «احساس امنیت کاذب» هشدار داد


تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی. آرشیو
تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی. آرشیو

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، از احساس امنیت کاذبی که واکسیناسیون در مردم ایجاد کرده ابراز تاسف کرد و از همه، از جمله افراد واکسینه‌شده‌، خواست به استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از رفتن به مکان‌های شلوغ ادامه دهند.

داده‌های روزنامه واشنگتن پست نشان می‌دهد که در آمریکا، موارد ابتلای روزانه به کرونا طی هفته گذشته، با ۱۰ درصد افزایش روبرو بوده است. همچنین، موارد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا نیز افزایشی مشابه داشته و میزان بستری در بیمارستان ۴ درصد بیشتر شده است.

یک روز پیش از برگزاری جشن «روز شکرگزاری» در ایالات متحده، حدود ۲.۳ میلیون نفر از ایست‌های بازرسی اداره ایمنی حمل و نقل آمریکا عبور کردند که این تعداد مسافر، از هر روز دیگری در طول همه‌گیری کرونا بیشتر بوده و دو برابر شمار مسافران سال گذشته تخمین زده شده است.

جشن «روز شکرگزاری» در آمریکا امروز پنجشنبه ۴ آذر برگزار شد.

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، حدود ۶۰ درصد از جمعیت این کشور به طور کامل واکسینه شده‌اند و ۳۶ میلیون نفر دز یادآور را نیز دریافت کرده‌اند.

نهادهای بهداشتی آمریکا، تزریق دز یادآور را به همه بزرگسالان توصیه کرده‌اند.

دکتر آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت، اکثر آمریکایی‌هایی که واکسینه شده‌اند باید دز یادآور را نیز دریافت کنند.

وی گفت، انتظار می‌رود با افزایش نرخ واکسیناسیون کووید-۱۹ در بهار امسال، همه‌گیری در آمریکا تبدیل به یک بیماری بومی شود و در سطح پایین‌تری به چرخش میان جمعیت ادامه دهد.

دکتر فاوچی اضافه کرد، این به آن معنی نیست که دیگر کسی مبتلا نخواهد شد، اما تأثیر آن به اندازه‌ای نخواهد بود که زندگی روزمره مردم را مختل کند.

XS
SM
MD
LG