لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

«امیکرون» در قاره سبز؛ گونه جدید ویروس کرونا زنگ خطر را در اروپا به صدا در آورده است


قرار گرفتن «امیکرون» در ردیف ویروس‌های به شدت مسری و همچنین شناسایی چند مورد ابتلا به‌ این گونه جهش‌یافته کووید-۱۹ در اروپا، افزایش نگرانی‌ها در میان کشورهای اروپایی و اتخاذ تدابیر احتیاطی در قاره سبز را در پی داشته است.

پس از بلژیک که نخستین مورد ابتلا به گونه امیکرون را در اروپا گزارش داد، حالا آلمان و بریتانیا نیز به این فهرست پیوسته‌اند.

مقامات آمستردام اعلام کردند که ۶۱ نفر از حدود ۶۰۰ نفری که روز جمعه ۵ آذر با دو پرواز از آفریقای جنوبی وارد این شهر شدند، آلوده به ویروس کرونا هستند. مقامات بهداشتی در حال آزمایش‌های بیشتر هستند تا دریابند آیا این موارد مربوط به گونه جدید است یا نه. مرکز پزشکی اراسموس در روتردام در حال آزمایش‌ برای یافتن پاسخ مشخص به این پرسش است.

سخنگوی وزارت بهداشت هلند اعلام کرد تاکنون نتیجه ۱۱۰ آزمایش مشخص شده که از این تعداد ۱۵ نتیجه مثبت و ۹۵ نتیجه منفی بوده است.

آلمان نیز روز شنبه ۶ آذر اعلام کرد که‌ امیکرون در آزمایش از مسافری که از آفریقای جنوبی به آلمان آمده، دیده شده است.

کای کلوزه، وزیر امور اجتماعی در ایالت هسن آلمان، با اعلام این خبر گفت که در حال حاضر تمامی آزمایش‌های لازم در حال انجام و این فرد، قرنطینه شده است. او از افرادی که در چند هفته گذشته از آفریقای جنوبی سفر کرده‌اند خواست تا تماس‌ها را محدود کرده و آزمایش دهند.

اما در تازه‌ترین مورد، ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا، روز شنبه از شناسایی نخستین موارد ابتلا به گونه «امیکرون» خبر داد. به گفته آقای جاوید، «این دو مورد با هم مرتبط هستند و ارتباط میان [ابتلا به آنها با] سفر به آفریقای جنوبی وجود دارد.»

وزیر بهداشت بریتانیا می‌افزاید که این افراد و خانواده‌هایشان در قرنطینه به سر می‌برند و آزمایش‌های بیشتر و ردیابی ارتباطات‌شان در روزهای گذشته در حال انجام است.

این جدیدترین گونه جهش‌یافته کرونا، در حالی به اروپا راه یافته که بسیاری از کشور‌های اروپایی با موج جدید کرونا و افزایش موارد ابتلا روبرو هستند.

هلند، آلمان، و دیگر کشورهای اروپایی و همچنین بریتانیا پرواز از مبدا شمار فزاینده‌ای از کشورهای آفریقایی را ممنوع کرده‌اند.

شورای مشورتی سازمان بهداشت جهانی روز جمعه ۵ آذر برای بررسی این گونه جدید ویروس کرونا جلسه اضطراری تشکیل داد و کارشناسان در این جلسه ضمن انتخاب نام «امیکرون»، آن را در ردیف ویروس‌های «با قابلیت بالای انتقال و نگران‌کننده» طبقه‌بندی کردند.

XS
SM
MD
LG