لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

کمبود بیش از ۲۵۰ پایگاه اورژانس در تهران؛ یک مقام بهداشتی: تهران به «بن‌بست بسیار جدی» می‌رسد


آرشیو
آرشیو

مقامات ایران می‌گویند کمبود نیروی انسانی و پایگاه‌های اورژانس در این کشور یک مشکل سراسری است. بر اساس گزارش‌ها، تهران به نسبت جمعیت این کلانشهر با کمبود ۲۵۰ تا ۳۳۰ پایگاه اورژانس روبرو است و اورژانس‌های کل کشور با کمبود ۸ هزار نیروی انسانی مواجهند.

به گزارش ایسنا، یحیی صالح طبری، سرپرست مرکز اورژانس تهران، روز شنبه ۶ آذر گفت برخی پایگاه‌های اورژانس پایتخت به علت «کمبود نیروی انسانی» تعطیل شده است. وی با بیان این که هر پایگاه تقریبا دو تکنسین کمتر از میزان مورد نیاز در اختیار دارد گفت: «فقط سعی می‌کنیم پایگاه‌ها را سرپا نگه داریم.»

به گفته یحیی صالح طبری، اکنون «۲۲۴ پایگاه اورژانس» با «۱۷۸۰ نیرو» کار می‌کنند و اگر سالانه «کمتر از ۵۰۰ نیروی بومی» به تهران اضافه شود، حتما تهران طی دو یا سه سال آینده به «بن‌بست بسیار جدی» می‌رسد.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده از سوی سرپرست مرکز اورژانس تهران، در حال حاضر پایتخت ایران با احتساب جمعیت ۹.۵ میلیونی «۲۵۰ پایگاه اورژانس کم» دارد.

این در حالی است که با احتساب جمعیت شناور تهران که حدود ۱۱.۵ میلیون نفر برآورد می‌شود پایتخت ایران با کمبود «۳۳۰ پایگاه اورژانس» روبرو است.


کمبود نیروی انسانی به تهران محدود نمی‌شود و یک چالش کشوری در ایران است. چنان که باشگاه خبرنگاران جوان ۳۰ مرداد از قول پیمان صابریان، سرپرست سازمان اورژانس ایران نوشت «در کل کشور حدود ۸ هزار نفر کمبود نیرو داریم» و این مشکل سال‌ها است وجود دارد.

خبرگزاری پانا نیز ۱۲ شهریور سال گذشته به نقل از محمدرضا ملکی، رئیس مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت، نوشت: «کمبود نیروی انسانی در اورژانس به‌زودی رفع خواهد شد.»

کمبود پایگاه‌های اورژانس و نبود نیروی انسانی مورد نیاز می‌تواند به ویژه در شرایط بحرانی مانند وقوع زلزله یا آتش سوزی، امکان کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان را محدود و با مخاطره مواجه کند.

XS
SM
MD
LG