لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۲

شیوع سریع «امیکرون» در جهان؛ سیزده مورد از گونه جدید ویروس کرونا در هلند شناسایی شد


دولت هلند، از روز جمعه ۵ آذر قرنطینه و محدودیت‌های سفت و سخت‌تری را در کشور به اجرا در آورده است. پوستری پشت ویترین یک مغاره برای یادآوری مردم به رعایت پروتکل های پیشگیرانه - ۷ آذر ۱۴۰۰
دولت هلند، از روز جمعه ۵ آذر قرنطینه و محدودیت‌های سفت و سخت‌تری را در کشور به اجرا در آورده است. پوستری پشت ویترین یک مغاره برای یادآوری مردم به رعایت پروتکل های پیشگیرانه - ۷ آذر ۱۴۰۰

گونه جدید ویروس کرونا در سراسر جهان در حال گسترش است و در روز یکشنبه ۷ آذر، ۱۳ مورد در هلند، و دو مورد جدا در دانمارک و استرالیا پیدا شده است. این در حالی است که بسیاری از کشورها با اعمال محدودیت‌های مسافرتی در تلاش هستند که راه را به روی این ویروس جهش یافته جدید مسدود کنند.

به گزارش رویترز، مقامات بهداشتی هلند اعلام کردند که ۱۳ مورد از نوع جدید ویروس کرونا، با نام «اُمیکرون» (با املای «اومیکرون» نیز نوشته می‌شود) در بین مسافرانی که روز جمعه در پروازهایی از آفریقای جنوبی وارد آمستردام شدند، پیدا شده است. امیکرون پانزدهمین حرف الفبای یونانی است.

مقامات از همه مسافران دو پرواز، که تعداد آنها بیش از ۶۰۰ نفر بود، تست کرونا گرفتند که تست ۶۱ نفر از آنها مثبت شد. آنها سپس این افراد را برای بررسی احتمال ابتلا به گونه جدید این ویروس مورد آزمایش قرار دادند.

هوگو دو یونگه، وزیر بهداشت هلند، در یک کنفرانس خبری گفت: «بعید نیست که موارد بیشتری [از گونه جدید کرونا] در هلند پدیدار شوند.»

«امیکرون»، گونه جدید ویروس کرونا که اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، اکنون در بریتانیا، آلمان، ایتالیا، هلند، دانمارک، بلژیک، بوتسوانا، اسرائیل، استرالیا، و هنگ کنگ نیز پیدا شده است.

کشف امیکرون که هفته گذشته توسط سازمان بهداشت جهانی «نوعی نگران کننده» نامیده شد، نگرانی‌هایی را در سراسر جهان ایجاد کرده است، از جمله این که شاید در برابر واکسن های موجود کرونا مقاوم باشد و همه‌گیری کرونا را که نزدیک به دو سال طول کشیده است را حتی طولانی‌تر کند.

گونه امیکرون شاید به طور بالقوه مسری‌تر از گونه‌های قبلی باشد، هرچند کارشناسان هنوز نمی‌دانند که آیا در مقایسه با بقیه سویه‌های جهش یافته ویروس کرونا، عوارض وخیم‌تری در مبتلایان ایجاد می‌کند یا نه.

به گزارش شبکه تلویزیون دولتی چین، چونگ نانشان، متخصص بیماری‌ها تنفسی چینی، روز یکشنبه گفت که برای نتیجه‌‌گیری در مورد خطرناک‌تر بودن گونه جدید ویروس کرونا هنوز زود است و ممکن است مدتی زمان ببرد.

در این میان، بسیاری از کشورها برای پیشگیری از ورود گونه امیکرون به خاکشان، محدودیت‌های مسافرتی جدیدی را برای مسافران خارجی از کشورهای جنوب قاره آفریقا به اجرا درآورده اند.

کویت پروازهای ۹ کشور آفریقایی از جمله آفریقای جنوبی، نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، لسوتو، اسواتینی، زامبیا، و مالاوی را به حالت تعلیق در آورده است.

همچنین عربستان سعودی پروازهای آفریقای جنوبی، نامیبیا، بوستوانا، زیمبابوه، موزامبیک، لسوتو، و اسواتینی را معلق کرده است.

بحرین نیز ورود مسافران از آفریقای جنوبی و چهار کشور مالاوی، موزامبیک، آنگولا، و زامبیا را به طور موقت ممنوع کرده است.

XS
SM
MD
LG