لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

کرونا در جهان | از کشف امیکرون در هلند تا نگرانی‌ها درباره برگزاری المپیک زمستانی پکن


خیابانی در آمستردام با تزئینات کریسمس که اصولاً در این فصل پر از مردم و خریدار بود خالی است. دولت هلند محدودیت‌های سفت و سخت‌تری پس از کشف گونه امیکرون در این کشور اعمال کرده است - ۸ آذر ۱۴۰۰
خیابانی در آمستردام با تزئینات کریسمس که اصولاً در این فصل پر از مردم و خریدار بود خالی است. دولت هلند محدودیت‌های سفت و سخت‌تری پس از کشف گونه امیکرون در این کشور اعمال کرده است - ۸ آذر ۱۴۰۰

مقامات بهداشتی هلند روز سه‌شنبه اعلام کردند پیش از آن که آفریقای جنوبی گونه امیکرون ویروس کرونا را به سازمان بهداشت جهانی گزارش دهد، این گونه تازه کشف شده در هلند وجود داشت.

گونه امیکرون ویروس کووید-۱۹ ترس ها و نگرانی هایی را در کشورهای جهان ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مؤسسه ملی بهداشت عمومی و محیط زیست هلند، گونه امیکرون را در نمونه‌هایی از تست کرونا که در تاریخ ۱۹ نوامبر و ۲۳ نوامبر انجام شده بود، پیدا کرد. به گفته سازمان بهداشت جهانی، آفریقای جنوبی این گونه را برای اولین بار در ۲۴ نوامبر به آژانس بهداشت و سلامت سازمان ملل متحد گزارش داد.

هنوز مشخص نیست که این گونه برای اولین بار در کجا و در چه زمانی پدیدار شده است. اما این مانع از شتاب کشورهای محتاط و نگران برای اعمال محدودیت های مسافرتی، به ویژه برای مسافرانی که از جنوب قاره آفریقا سفر می کنند، نشده است.

این اقدامات مورد انتقاد آفریقای جنوبی قرار گرفته و سازمان بهداشت جهانی نیز با اشاره به این که محدودیت‌های مسافرتی تاثیر کمی در پیشگیری از شیوع ویروس دارد، با آن مخالفت کرده است.

هنوز اطلاعات کافی در مورد این گونه جدید در دست نیست، اما سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که خطر جهانی آن «بسیار زیاد» است و شواهد اولیه نشان داده است که می تواند مسری‌تر از گونه‌های دیگر باشد.

هرچند دکتر آنجلیک کوتزیه، پزشکی که اولین بار ظهور گونه امیکرون ویروس کرونا را به سازمان بهداشت جهانی گزارش داد، گفته است که تاکنون علایم بیماری در مبتلایان به این گونه «بسیار خفیف» بوده و هنوز کسی به دلیل ابتلا به آن در بیمارستان بستری نشده است.

با این حال دکتر کوتزیه تاکید کرد برای تعیین و شناسایی عوامل مختلف گونه جدید ویروس هنوز زود است. او هفته گذشته درباره موارد خفیف بیماری به روزنامه بریتانیایی گاردین گفت: «شاید دو هفته دیگر نظری متفاوت داشته باشم، ولی این چیزی است که [اکنون] می بینیم.»

مردی با ماسک از جلوی تابلوی تبلیغاتی المپیک زمستانی پکن می‌گذرد. پکن، چین - آرشیو
مردی با ماسک از جلوی تابلوی تبلیغاتی المپیک زمستانی پکن می‌گذرد. پکن، چین - آرشیو

در این میان، چین که در سال ۲۰۲۲ میزبان بازی‌های المپیک زمستانی است می‌گوید گونه امیکرون ویروس کرونا برای سازمان‌دهندگان این رقابت‌ها که در پکن برگزار می شود نگران کننده است، اما اطمینان دارد که این بازی‌ها طبق برنامه اصلی در ماه فوریه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه ۹ آذر در یک نشست خبری گفت، امیکرون «مطمئناً برخی از چالش‌ها را در زمینه پیشگیری و کنترل به همراه خواهد داشت.»

چائو لی‌جیان با اشاره به تجربه چین در کنترل گسترده بیماری‌های عفونی از زمان شروع همه‌گیری در شهر ووهان، که مرکز ظهور کرونا شناخته می‌شود، گفت: «کاملاً مطمئنم که بازی‌های المپیک زمستانی طبق برنامه، بدون دردسر، و با موفقیت برگزار خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG