لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۱

زلنسکی به سازمان ملل: امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را تضمین کنید


نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا
نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا

رئیس‌جمهوری اوکراین، از سازمان ملل متحد خواست از نیروگاه هسته‌ای تحت اشغال روسیه محافظت کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین‌ روز پنج‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی با اشاره به اشغال نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا از ماه مارس توسط ارتش روسیه ، از مقامات سازمان ملل خواست امنیت آن را تامین کنند.

زلنسکی با بیان اینکه تجاوز روسیه به این نیروگاه، ممکن است عواقب جهانی فاجعه‌باری در پی داشته باشد افزود:«با توجه به همین مسئله، سازمان ملل باید امنیت استراتژیک زاپروژیا را تضمین آن را از دست نیروهای روسیه، آزاد کند.»

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین خبر داده که دیپلمات‌های اوکراینی و دانشمندان هسته‌ای، در حال همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند تا یک تیم بازرسی را به نیروگاه زاپروژیا، اعزام کنند.

همزمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، درگیری در نزدیکی این تاسیسات را یک «خودکشی» خواند و خواهان توقف فوری فعالیت‌های نظامی در اطراف نیروگاه و خروج پرسنل و تجهیزات نظامی از منطقه شد.

این در حالی است که روسیه می‌گوید آماده است هر آن‌ چه لازم باشد را انجام دهد، تا کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتوانند از زاپروژیا که در جنوب اوکراین واقع است، بازدید کنند.

در همین حال، حمله‌های آتش‌بار روسیه نگرانی‌ها را پیرامون حفظ امنیت در نیروگاه، تشدید کرده‌است.

این نیروگاه& طی روزهای اخیر مورد حمله قرار گرفته و روسیه و اوکراین، هریک طرف مقابل را عامل حمله معرفی کرده‌اند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، با انتشار بیانیه‌ای بر «همکاری نزدیک روسیه با آژانس و کادر مدیریت آن» تاکید کرد.

کیف در پاسخ به مسکو‌ گفته‌است که سربازان روس با حمله به زاپروژیا، قصد دارند اوکراین را مسئول هرگونه قطع جریان برق، جلوه دهند.

XS
SM
MD
LG