لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

وزیر انرژی به صدای آمریکا: فعالیت نظامی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا باید متوقف شود


جنیفر گرانهلم، وزیر انرژی ایالات متحده (آرشیو)
جنیفر گرانهلم، وزیر انرژی ایالات متحده (آرشیو)

جنیفر گرانهلم، وزیر انرژی ایالات متحده، در گفت‌و‌گویی اختصاصی با صدای آمریکا گفت که منطقه اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا که هم اکنون تحت اشغال روسیه است، باید در اسرع وقت به منطقه‌ای غیر نظامی تبدیل شود تا خطر هدف قرار گفتن این نیروگاه، که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا است، منتفی شود.

جنیفر گرانهلم در این گفت‌و‌گو با تاکید بر ضرورت غیرنظامی‌سازی این منطقه، فعالیت‌های نظامی در اطراف یک نیروگاه هسته‌ای را «فوق‌العاده خطرناک» دانست و گفت که ایالات متحده وضعیت را از نزدیک رصد می‌کند.

وزیر انرژی ایالات متحده همچنین با محکوم کردن اقدامات نظامی روسیه، خواستار بازگشت کنترل این نیروگاه به اوکراینی‌ها شد.

خانم گرانهلم همچنین با تقدیر از کارگران این نیروگاه که «به تلاش برای رعایت مقررات ایمنی» ادامه می‌دهند، خواستار دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این نیروگاه و کمک آنها به حفظ ایمنی و رعایت پروتکل‌ها شد.

او افزود: «بازرسان هنوز مجوز حضور نیافتند. ما از روسیه می‌خواهیم که کنترل را به اوکراینی‌ها بازگرداند و ما باید تمام فعالیت‌های نظامی در نزدیکی نیروگاه را متوقف کنیم.»

وزیر انرژی ایالات متحده با ابراز اطمینان نسبت به اطلاعات دریافت شده از طریق مانیتورها، گفت که در حال حاضر تشعشعات افزایشی نداشته است.

وی تاکید کرد اگر فعالیت نظامی در اطراف نیروگاه ادامه یابد، و تشعشعات افزایش یابد، مشکل بزرگی ایجاد خواهد شد.

وی افزود که روسیه این را می داند، زیرا که آنها برای مدت طولانی در زمینه تولید انرژی هسته‌ای تجربه دارند و بنابر این کاری که آنها انجام می‌دهند غیرمسئولانه است.

XS
SM
MD
LG