لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

اوباما: تظاهرات صلح‌آمیز برای تغییر اجتماعی حیاتی است


رئيس جمهوری آمريکا: اعتراضات اگر به حرکات خشونت‌آميز تبديل شوند، آنگاه به ضد خود تبديل و موثر نخواهند بود.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، از اهمیت تظاهرات صلح‌آمیز دفاع کرد و در گفتگويی که روز دوشنبه منتشر شد، گفت، اعتراض صلح‌آمیز برای کمک به تغییرات اجتماعی لازم است.

نظرات اوباما، که از یک شبکه تلویزیونی با محتوای مورد پسند سياهان پخش شد، در حالی منعکس می‌شود که تظاهرات در سراسر کشور عليه تصمیم‌های دو هیات منصفه بزرگ (در ایالت‌های میسوری و نیویورک) در عدم تعقيب قانونی دو مامور سفيد پوست پلیسی کهباعث مرگ دو مرد سیاه‌پوست غیر مسلح شدند ادامه دارد.

دانشجوی رشته حقوق دانشگاه برکلی، آليسون ريمر، با در دست داشتن پلاکاردی به کشتار دوسياه‌پوست در ميسوری و نيويورک توسط پليس اعتراض می‌کند. پشت سر او ماموران خيابان روبروی پاسگاه پليس برکلی در کاليفرنيا را بسته‌اند.
دانشجوی رشته حقوق دانشگاه برکلی، آليسون ريمر، با در دست داشتن پلاکاردی به کشتار دوسياه‌پوست در ميسوری و نيويورک توسط پليس اعتراض می‌کند. پشت سر او ماموران خيابان روبروی پاسگاه پليس برکلی در کاليفرنيا را بسته‌اند.

بیش از ۱۵۰ معترض پس از ايجاد راه‌بندان در یک بزرگراه اصلی و متوقف نمودن يک قطار در کالیفرنیا، دستگير شده‌اند. تظاهرکنندگان گفته‌اند اعتراض آنها متوجه استفاده پلیس از زور مرگبار عليه اقلیت‌های نژادی سياه‌پوست و لاتين تبار است.

گزارش‌های رسانه‌ای همچنين حاکی‌است ‌که صدها نفر از مردم در شهر دانشگاهی برکلی کاليفرنيا برای سومين شب متوالی به راهپیمایی پراخته‌اند.

اوباما درباره تظاهرات مردم گفت، «فکر می‌کنم تا جايی که صلح آمیز هستند، اين اعتراضات لازم است. اگر به حرکات خشونت‌آميز تبديل شوند، آنگاه به ضد خود تبديل و موثر نخواهند بود.»

مرگ براثر خفگی اریک گارنر در نیویورک و تیراندازی مرگباری که در تابستان گذشته به فوت مایکل براون در فرگوسن (میسوری) انجاميد، روابط تیره میان پلیس و جامعه سیاه‌پوستان آمريکا را برجسته کرده و مجددا جرقهيک گفتگوی ملی درباره مناسبات نژادی را زده است. ويديويی از جريان گل‌آويز شدن و مرگ اريک گارنر توسط پليس نيويورک بر روی اينترنت قرار گرفت، و رئيس جمهوری آمريکا در صحبت‌های خود به آن اشاره کرد.

آقای اوباما گفت با تنی چند از فعالان و سازمان‌دهندگان اعتراضات خيابانی در کاخ سفيد ملاقات کرده است. او گفت، « گاهی اوقات وجدان کشور بايد با برخی ناراحتی‌ها تکان بخورد. من فکر می‌کنم بسیاری از مردم که ویدئوی اریک گارنر را ديده‌اند، حتی اگر خودشان هم چنين مشکلی برايشان رخ نداده باشد، ناراحت شده‌اند. حتی اگر خودشان هم آفريقايی تبار يا لاتين تبار نباشند.»

با گفتن اينکه تغيير ، زمان می‌برد، اوباما گفت، توجه‌ها اغلب می‌رود روی مسائل دیگر «و تغییر واقعا رخ نمی دهد.»

او ادامه داد، «ارزش تظاهرات مسالمت آمیز، فعالیت، و سازماندهی در آن است که به جامعه يادآور می‌شود که هنوز اين بار گران به مقصد نرسيده است.»

اولین رئيس جمهوری سیاه‌پوست آمریکا گفت،این موضوع فقط برای او و خانواده اش شخصی نیست، «اما به عنوان رئيس جمهوری، به نظرمن این یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی ما است. زيرا آمریکا زمانی تاثيرگذار است و زمانی می‌تواند نمونه باشد که همه احساس کنند با آنها بطور منصفانه‌ای رفتار شده و اين‌که آنها فرصت عادلانه‌ای در زندگی دارند.»

XS
SM
MD
LG