لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۷

جهان به اوباما بیش از پوتین اعتماد دارد


*بروس استوکس، پژوهشگر مرکز تحقیقاتی پیو، در مقاله ای که روز جمعه ۲۴ ژوئیه در وب سایت این مرکز منتشر کرده، با توجه به نظرسنجی اخیر مرکز پیو نتیجه گرفته است که بیشتر مردم جهان، به درستی قضاوت و تصمیم گیری باراک اوباما در مورد سیاست خارجی و مسائل جهانی، بیش از ولادیمیر پوتین اعتماد دارند.

بروس استوکس می نویسد، رویارویی امریکا- روسیه بر سر اوکراین دارد در سطح بالاترین مقام های دو کشور روز به روز ابعادی شخصی تر می یابد. اوباما رئیس جمهوری آمریکا در گفت و گویی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از او خواسته است «تلاش برای حل وفصل خصومت های داخلی اوکراین را جدی بگیرد». و پوتین سیاست خارجی اوباما را «تهاجمی» و «غیرحرفه ای» خوانده است.

در چشم بسیاری از مردم جهان رهبران روسیه و آمریکا تجسم همه خوب و بد این دو کشورند و اعتبار عمومی آنان تصویر کشور متبوع شان را نمایندگی می کند.

مرکز تحقیقاتی پیو در پژوهشی که امسال انجام داده، نتیجه گرفته که جهان، درمورد تصمیم گیری درست در مورد مسائل جهان، با نسبتی برابر دو بر یک ، به اوباما بیش از پوتین اعتماد دارد. (متوسط ۵۶ درصد در برابر متوسط ۲۳ درصد). این نتیجه گیری بر اساس نظر سنجی از ۴۴ کشور جهان صورت گرفته است. در نظر سنجی دیگری که پیش تر در سال ۲۰۱۲ انجام گرفته بود نیز نظیر همین نتیجه ۲ بر ۱ به نفع رئیس جمهوری آمریکا به دست آمده بود.

این پژوهش پس از پایان بازی های المپیک زمستانی در روسیه، اما پیش از مناقشه اخیر امریکا و روسیه بر سر سرنگونی هواپیمای مالزیایی- که آمریکا جدایی خواهان روس گرای مسلح به سلاح های نظامی روسی را مسئول آن می داند- انجام شده است.

در سال ۲۰۱۴حمایت بیش تر کشورهای اروپایی از اوباما بسیار بیشتر از پوتین بود. بیش از هشت تن از ده فرانسوی(۸۵%) و هفت تن یا بیش تر از هر۱۰ ایتالیایی(%۷۵) و بریتانیایی(۷۴%) و آلمانی(۷۱%) به اوباما در حل و فصل مسائل جهان اعتماد دارند. اما تصویر اوباما امسال، در مقایسه با سال گذشته، در پنج کشور برزیل، آلمان، آرژانتین، روسیه و ژاپن، نزولی دو رقمی داشته است. حال آن که در اسرائیل و چین به طرزی ستودنی اوج گرفته است.

پوتین هیچ گاه نه مانند اوباما شناخته و نه مانند او مورد علاقه عموم بوده است. تنها در شش کشورجهان است که اکثریت یا میزان متنوعی از آرا، پوتین را قابل اعتماد تر از اوباما یافته اند. در آمریکا ۱۶ درصد از مردم گفته اند که به رهبر روسیه بسیار زیاد، یا تاحدی، اعتماد دارند. متوسط سطح اعتماد به او در هفت کشور اتحادیه اروپا ۱۸ % است. و تنها ۲۰ در صداز مردم ژاپن به سود رفتار او در زمینه سیاست خارجی رأی داده اند.

ورفتار اخیر پوتین در عرصه روابط بین المللی اعتبار او را در ایالات متحده خدشه دار کرد و نظر مثبت آمریکایی ها به او را در توانایی حل و فصل امور جهان ۱۲ رتبه کاهش داده و از ۲۸ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱۶ درصد رسانده است. (بخش زیادی از نظرسنجی سال ۲۰۱۴ پس از آن که پوتین در ۱۸ مارس گفت کریمه به روسیه ملحق می شود، انجام گرفته است).

بروس ایتوک می نویسد، اما پوتین در یک مورد از اوباما پیشی گرفته است. و آن در نظرسنجی از مردم کشورهای خود آنان بوده است. بیش از ۸ تن از ده روسی(۸۳%) به سیاست خارجی پوتین اعتماد دارند. و این حمایت از ۲۰۱۲ تاکنون ۱۴ رتبه ترقی کرده است. اما تنها ۵۸ درصد از آمریکاییان به مشی او در روابط بین المللی اعتماد داند که تا حد زیادی نزدیک به همان رقم ۶۱ درصد دوسال پیش است.

*بروس استوک، مدیر بخش رفتارهای اقتصادجهانی در برنامه رفتارهای جهانی در مرکز تحقیقات پیو است.

XS
SM
MD
LG