لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

جدایی‌طلبان شرق اوکراین برای رفراندوم آماده می‌شوند


سازماندهندگان همه پرسی استقلال در دو شهر ناآرام شرق اوکراین می گویند علی رغم نگرانی از تلاش دولت اوکراین برای جلوگیری از رای گیری، برنامه طبق برنامه در روز یکشنبه برگزار می شود.

جدایی طلبان حامی روسیه که رفراندوم را ترتیب داده ند می گویند حمله روز جمعه توسط نیروهای دولت که حدود ۲۰ نفر را در شهر ماریوپل به کشتند داد، روند رای گیری را مختل نمی کند.

روز شنبه، سازماندهندگان همه پرسی و ساکنان شهر دونتسک و لوهانسک عملیات آمادگی برای برگزاری رفراندوم را ادامه دادند. پوسترها و برگه های تبلیغاتی برای ترغیب مردم به رای دادن در همه جای شهر لوهانسک دیده می شد.

والری بولوتوف، رهبر جدایی طلبان لوهانسک به خبرگزاری روسی اینترفکس گفت پیش بینی می کند که میزان مشارکت رای دهندگان در همه پرسی ۹۰ درصد باشد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه گفتند که همه پرسی فردا غیرقانونی است. دو رهبر اروپایی همچنین گفتند اگر انتخابات ریاست جمهوری اوکراین طبق برنامه در ۲۵ مه برگزار نشود، از اعمال تحریم های بیشتر اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت خواهند کرد. تحریم های جدید قرار است اقتصاد روسیه را هدف قرار دهد.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که ۷۰ درصد ساکنین شرق اوکراین مایل به جدایی از اوکراین نیستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سازماندهندگان انتخابات ریاست جمهوری اوکراین خواسته تا رای گیری را به تاخیر بیاندازند.

روز جمعه، سربازان اوکراینی سوار بر خودروهای زرهی در ماریوپل گشت زنی کردند و موانع اطراف یک ایستگاه پلیس را که به اشغال جدایی طلبان حامی روسیه درآمده بود، درهم شکستند.

این دومین اقدام نیروهای امنیتی دولت اوکراین علیه جدایی طلبان در هفته جاری است.

این حمله با اولین دیدار ولادیمیر پوتین از شبه جزیره کریمه پس از انضمام آن به روسیه در ماه مارس، همزمان شد.
آمریکا که انضمام کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسد دیدار پوتین از آنجا را محکوم کرد. وزارت خارجه اوکراین نیز آن را اقدامی «تحریک کننده» توصیف کرد.
XS
SM
MD
LG