لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

نظرسنجی: حمایت دو سوم آمریکایی‌ها از همکاری ایران و آمریکا علیه داعش


عکس آرشیوی از پائین کشیدن پرچم داعش توسط نیروهای امنیتی عراق در روستایی در استان دیاله، عراق – ۹ تیر ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از پائین کشیدن پرچم داعش توسط نیروهای امنیتی عراق در روستایی در استان دیاله، عراق – ۹ تیر ۱۳۹۳

نتایج یک نظرسنجی که توسط دانشگاه آمریکایی مریلند انجام گرفته است، نشان می‌دهد ۶۱ درصد مردم آمریکا با همکاری ایران و ایالات متحده برای مهار گروه افراطی دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، که اخیراً با اعلام یک خلافت خودخوانده اسلامی خود را «دولت اسلامی» نامیده، موافق هستند.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که در این زمینه، آمریکایی‌ها بیشتر علاقمند به همکاری با ایران هستند تا با عراق.

به گزارش روزنامه ساندی مورنینگ هرالد (Sunday Morning Herald)، این نظرسنجی به این که «جزئیات چنین همکاری چگونه باید باشد، نپرداخته است؛ اما نشان می‌دهد که حمایت از آن، از ماه گذشته میلادی به این سو افزایش یافته است.

به گزارش این روزنامه، بر اساس نتایج نظرسنجیهای قبلی که توسط نهادهای دیگری در ماه گذشته میلادی (ژوئن) انجام شده بود، آمار کسانی که به همکاری ایران و آمریکا در مقابله با داعش نظر پاسخ مثبت داده بودند، ۵۳ درصد بود.

این گزارش به اندازه جامعه آماری مورد استفاده در این نظرسنجی و نیز میزان انحراف آن اشاره‌ای نکرده است، اما می‌گوید ۶۶ درصد پاسخ‌دهندگان که نظر موافق خود را به این همکاری اعلام کردند از حزب دموکرات بوده و ۶۲ درصد نیز جمهوریخواه بودند.

حدود ۵۱ درصد از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی که از همکاری تهران و واشنگتن علیه گروههایافراطی سنی در عراق به رهبری داعش حمایت کردند، مستقل بوده و به هیچ حزب خاصی تعلق خاطر نداشتند.

دانشگاه مریلند، نظرسنجی دیگری در زمینه گفتگوهای هسته‌ای با ایران انجام داده بود که نتایج آن نیز نشان‌دهنده موافقت ۶۱ درصد آمریکایی‌ها با یک توافق بلندمدت بود که در آن فعالیت‌های غنی‌سازی ایران محدود شود و به بازرسی‌های سرزده از تاسیسات هسته‌ای تن دهد.

XS
SM
MD
LG