لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۵

پوتین: به نتیجه انتخابات اوکراین احترام خواهیم گذاشت


ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه
رییس جمهوری روسیه می گوید مسکو نتایح انتخابات اوکراین را برسمیت خواهد شناخت، اما همچنین ابراز امیدواری می کند دولت جدید عملیات نظامی علیه جدایی طلبان در شرق کشور را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین روز جمعه در یک مجمع سرمایه گذاری در سنت پترزبورگ گفت، روسیه به «انتخاب مردم اوکراین احترام خواهد گذاشت» و با رهبری جدید کار خواهد کرد.

او گفت روسیه خواهان صلح و نظم در کشور همسایه خود هست، همچنین ابراز امیدواری کرد مناسبات مسکو با ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، ترمیم شود.

در گزارش آسوشتیدپرس به نقل از معاون اندیشکده مرکز فناوری های سیاسی در مسکو گفته می شود اظهارات پوتین علاقه به پرهیز از دور دیگری از تحریم های غرب را منعکس می کند، با این حال احتمال نمی رود روابط روسیه با اوکراین در آینده ای نزدیک عادی شود.

پوتین آنچه را «خودخواهی و تفرعن» غرب، و بی میلی به توجه به نگرانی های امنیتی و اقتصادی روسیه نامید، مسئول بحران دانست.

او تحریم هایی را که علیه افرادی در حلقه داخلی کرملین وضع شده است، ناعادلانه نامید و تاکید کرد روسیه با آنچه که «هرج و مرج و جنگ داخلی تمام عیار» در اوکراین خواند، ارتباطی ندارد.

پوتین همچنین آمریکا را متهم کرد که با تحت فشار گذاشتن اتحادیه اروپا برای وضع تحریم های سخت تر علیه روسیه ، سعی دارد رقیب را تضعیف کند.

در این میان، در کیف، رییس جمهوری موقت اوکراین تمام رای دهندگان را ترغیب کرد برای «تحکیم شالوده ملت» در انتخابات روز یکشنبه شرکت کنند؛ اما جدایی طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین، انتخابات را تحریم کرده اند و گفته اند رای گیری را بر هم خواهند زد.

۲۱ نامزد در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با یکدیگر رقابت خواهند کرد. نظرسنجی ها نشان می دهد پترو پوروشنکف، میلیاردر اوکراینی، از سایر نامزدها جلوتر است، با این حال اکثریت مطلق را که برای پیروزی در دور اول نیاز است کسب نخواهد کرد.

نزدیکترین رقیب وی، یولیا تیموشنکو نخست وزیر پیشین اوکراین است.

اگر در دور اول انتخابات کسی پیروز نشود، دور دوم در ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) برگزار خواهد شد، و اکثر ناظران پیش بینی می کنند پوروشنکف به پیروزی خواهد رسید.
XS
SM
MD
LG