لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

آمریکا در صدر فهرست رقابتی ترين کشورهای جهان


در نظرسنجی مدرسه بازرگانی جهانی در سوئیس، ایالات متحده آمریکا در ميان ۶۰ کشور جهان عنوان رقابتی ترین کشور جهان را بدست آورد. بر اساس این تحقیق، اروپا در حال بازیابی برخی از امتيازات رقابتی خود است، در حالی که اقتصادهای در حال ظهور در تلاش برای حفظ موقعيت خود هستند.

نویسندگان گزارش می گویند ایالات متحده صدر نشينی خود را مديون اقتصاد انعطاف پذیر، آمار بهتر اشتغال و تسلط در فن آوری و زیر ساخت های اقتصاد جديد است. در اين رتبه بندی، سه اقتصاد کوچک سوئیس، سنگاپور و هنگ کنگ پس از آمريکا قرار گرفته اند، و اين به دليل آن است که همگی بواسطه صادرات، بازدهی کسب و کار و نوآوری وضع اقتصادی خوبی پيدا کرده اند.

این گزارش می گويد اروپا، به لطف بهبود تدریجی اقتصاد حوزه يورو، از سال گذشته وضع بهتری دارد، اما بسیاری از بازارهای بزرگ در حال ظهور در حال سُر خوردن به رتبه های پائين تر هستند. گزارش همچنين می گوید کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین با دارا بودن زيرساخت های ناکافی و کندی اخير در سرمايه گذاری های خارجی در مسابقه رقابت در حال باختن هستند.

چین، که بطور گسترده ای انتظار می رود جایگزین ایالات متحده به عنوان ابرقدرت اقتصادی جهان شود، از سال گذشته دو رتبه از دست داده است و در حال حاضر در رتبه ۲۳ ام در شاخص رقابتی است.

مدیر مرکز رقابت جهانی، مدرسه بازرگانی جهانی سوئیس، آرتورو بريس، می گوید چین به دلیل فقدان توسعه نهادينه شده، از نظر رقابتی خوب عمل نمی کند.

بريس گفت، «آنچه ما در چین و کشورهای برزیل، روسیه، و هند به طور کلی می بينيم این است که رشد اقتصادی خیلی سریع صورت گرفته و به صورت موازی با اصلاحات لازم در محیط سازمان داده شده ای اتفاق نيافتاده است. مقررات بازرگانی، نهادهای اقتصادی و بازارهای مالی، اصول بازرگانی و ارزش ها، فساد، پایداری -- از آن نظر، در يک نقطه ای، رشد اقتصادی غیر قابل دوام می شود.»

بريس می گويد برزيل با دردسر بزرگی روبرو است. رشد اقتصادی بی مهابای سال گذشته باعث ناآرامی های اجتماعی شد، زيرا چيزی از رفاه و ثروت بدست آمده به طبقات پائين تر و شهروندان عادی نرسيده است. برزیل در سال جاری سه رتبه از دست داد و به رده ۵۴ نايل آمده است.

رتبه بندی رقابتی مدرسه بازرگانی جهانی سوئیس بر چهار عامل قرار دارد: عملکرد اقتصادی، بازدهی حکومت، راندمان بازرگانی و زیرساخت ها. این گزارش می گوید هیچ رابطه ای بین دموکراسی و اقتصاد رقابتی وجود ندارد، هر چند احتمال وجود حکومت خوب در یک دموکراسی بیشتر است.

این گزارش می گوید، رهبری خوب عامل تعیین کننده مهم تری است، و اشاره می کند که سنگاپور و امارات متحده عربی، دو حکومت اقتدارگرا با رهبران قوی، در رده زير ۱۰ قرار گرفته اند.

قرار نداشتن کشورهای در حال توسعه در نظرسنجی قابل توجه است. در واقع، تنها کشور آفریقایی که در رده بندی از آن نام برده شده، آفریقای جنوبی است که رتبه ۵۲ را دارد.

این گزارش می گويد، اما مدرسه بازرگانی جهانی سوئیس تنها می تواند با کشورهایی همکاری کند که قادر به ارائه آمار با کیفیت بالا هستند و دسترسی به مدیران بازرگانی دارند که می توانند اطلاعات مربوطه در مورد کشور را ارائه دهند.

او گفت، «ماموریت ما به عنوان یک مرکز کمک به کشورهای در حال توسعه و ایجاد و تولید رفاه است. ما می توانیم به نیجریه و کنیا کمک بسیار بیشتری بکنيم تا به ایالات متحده. پس ماموریت ما فقط این است که کشورها و بازارهای در حال ظهور ظهور بیشتر و بیشتری را به رتبه بندی اضافه کنيم.»

روسیه از رده بندی سال گذشته چهار رتبه بالاتر آمده و اکنون در ره ۳۸ قرار دارد. اوکراین موقعیت خود را در رده ۴۸ حفظ کرده است. با این حال، ريس گوشزد می کند که رتبه بندی امسال بر اساس داده هايی است که پيش از رویدادهای بی ثبات کننده اخير اوکراين جمع آوری شده است.

او می گوید نوسانات و عدم انسجام اجتماعی برای کسب و کار بد است، و او انتظار دارد که اين امر در رتبه بندی رقابتی سال آینده منعکس گردد.
XS
SM
MD
LG