لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

یهودی ستیزی در ایران کمتر از سایر مناطق خاورمیانه


نتایج یک تحقیق بین المللی سازمان غیردولتی «اتحادیه ضد افترا» نشان می دهد ایرانیان در بین دیگر مردمان کشورهای مسلمان خاورمیانه، کمترین میزان احساسات یهودی ستیزی را دارند.

در نظر سنجی اتحادیه ضد افترا، مستقر در آمریکا، شاخص یهودی ستیزی در بیش از ۱۰۰ کشور جهان سنجیده شده است.

بر اساس نتایج منتشر شده در سایت «اتحادیه ضد افترا» شاخص یهودی ستیزی در کرانه باختری و نوار غزه با ۹۳ درصد بالاتر از سایر مناطق خاورمیانه است و پس از آن عراق با ۹۲ درصد و یمن با ۸۸ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

ایران با شاخص ۵۶ درصد پایین تر همه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارد. ترکیه با شاخص یهودی ستیزی ۶۹ درصد، عربستان با ۷۴ درصد و امارات متحده عربی با ۸۰ درصد در رتبه های بالاتری هستند.

ایران در بین کشورهایی که نظرسنجی ها در آن صورت گرفته، رتبه ۲۱ یهودی ستیزی را دارد و پایین تر از مالزی و یونان و ارمنستان قرار گرفته است. رتبه پایین تر نشانگر یهودی ستیزی کمتر است.

۱۶ منطقه و کشوری که شاخص یهودی ستیزی در آنها بالاتر دیگر کشورها است، همه در خاورمیانه هستند.

اتحادیه ضد افترا می گوید نظر سنجی ها در فاصله زمانی ژوئیه ۲۰۱۳ تا فوریه ۲۰۱۴ صورت گرفته است.

در این نظر سنجی مردم کشورهای سوریه، پاکستان، سودان، افغانستان و چند کشور دیگر حضور نداشتند.

شاخص پایین تر یهودی ستیزی در بین ایرانیان به نسبت دیگر مردمان خاورمیانه در حالی است رهبران ایران اسرائیل را به نابودی تهدید می کنند و شماری از آنها نیز با زیر سوال بردن هولوکاست، کشتار گسترده یهودیان در جنگ جهانی دوم، موجب رنجش یهودیان شده اند.

همچنین در سال ۱۳۸۹ گروهی که گفته می شود از بسیجیان دانشگاه ابوعلی سینا همدان بودند تهدید کردند که مقبره استر و مردخای که زیارتگاه یهودیان در ایران به شمار می رود را در صورت آسیب دیدن مسجد الاقصی تخریب خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG