لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

واکنش روسیه به اخراج دیپلمات‌ها: رفتار آمریکایی‌ها را تلافی می‌کنیم


دمیتری پسکوف (نفر چپ) در کنار لاوروف و پوتین
دمیتری پسکوف (نفر چپ) در کنار لاوروف و پوتین

ساعتی بعد از تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه و اخراج ۳۵ دیپلمات و مقام این کشور از آمریکا، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد با تصمیم ولادیمیر پوتین، این کشور قصد دارد رفتار آمریکایی ها را «تلافی» کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت با ابراز تاسف از تحریم های دولت اوباما علیه این کشور گفت مسکو به اقدام دولت اوباما در تحریم مقامات و اخراج دیپلمات‌های روس واکنش نشان خواهد داد.

دیمتری پسکوف پنجشنبه شب گفت بی شک اقدام تلافی جویانه مسکو برای مقام های آمریکایی ناراحت کننده خواهد بود. به گفته پسکوف، پاسخ روسیه براساس تصمیم رئیس جمهوری روسیه انجام می گیرد.

اخراج ۳۵ دیپلمات و مقام اطلاعاتی روسیه

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه تصویب کرد که بر مبنای آن ۳۵ دیپلمات و مقام اطلاعاتی آن کشور از آمریکا اخراج و دو مجتمع متعلق به دولت روسیه در ایالت‌های نیویورک و مریلند نیز تعطیل خواهند شد.

باراک اوباما در بیانیه ای که در وبسایت کاخ سفید منتشر شد، گفته است «امروز دستور داده‌ام در پاسخ به آزارهای دولت روسیه علیه مقام‌های آمریکایی و عملیات سایبری علیه انتخابات آمریکا، اقداماتی صورت گیرد.»

دولت اوباما می گوید دخالت هکرهای روسیه با اجازه مقام های رسمی، در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر به نفع «دونالد ترامپ» تاثیر گذاشتند.

به گفته او «این اقدامات به دنبال هشدارهای خصوصی و علنی ما به دولت روسیه انجام می‌شوند و پاسخی ضروری و متناسب با اقداماتی است که ناقض هنجارهای رفتاری در عرصه بین المللی بوده و با هدف آسیب رساندن به منافع آمریکا انجام می‌شوند.»

بر اساس این بیانیه، تحریم‌های جدید هفت نهاد و شخصیت روسیه را هدف گرفته است: «جی آر یو» و «اف اس بی» دو دستگاه اطلاعاتی عمده روسیه، چهار افسر شاغل در جی آر یو، و سه شرکت روس که از عملیات سایبری این نهاد حمایت می‌کنند.

رئیس جمهوی ایالات متحده در ادامه از همه آمریکایی‌ها خواست در برابر اقدامات روسیه هوشیار باشند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی ۳۵ تبعه روس را «عوامل اطلاعاتی» خواند و نوشت، کاخ سفید معتقد است که واحد اطلاعات روسیه در داخل آمریکا دستور حمله سایبری چند ماه پیش به کمیته ملی حزب دموکرات و دیگر نهادهای سیاسی ایالات متحده را صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG