لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

با عمیق شدن بحران اوکراین اوباما راهی اروپا می شود


سخنرانی اوباما درکاخ سفید درباره اوکراین. ۲۰ مارس ۲۰۱۴
سخنرانی اوباما درکاخ سفید درباره اوکراین. ۲۰ مارس ۲۰۱۴

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با متحدان اروپایی خود به قصد تحت فشار گذاشتن روسیه راهی اروپا می شود.

در حالی که روسیه مواضع خود را در شبه جزیره کریمه مستحکم می کند، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با متحدان اروپایی خود به قصد تحت فشار گذاشتن روسیه راهی اروپا می شود.

با آن که موفقیت روسیه در گرفتن کریمه به نظر عده ای به منزله نتیجه نهایی است، اما اوباما نمی خواهد از تلاش برای پایان دادن به بحران از طریق تحریم و دیپلماسی دست بردارد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت:« دیپلماسی بین روسیه و آمریکا ادامه می یابد.» او افزود: «ما تاکید کرده ایم که روسیه هنوز می تواند راه دیگری درپی گیرد. راهی که بحران را کاهش دهد، راهی که روسیه را به اتخاذ راه حل دیپلماتیک با حکومت کی یف و برخورداری از حمایت بیم المللی برساند.»

باراک اوباما در این سفر، که نخستین توقف گاه آن در لاهه خواهد بود، با شریکان خود در باره بسته کمک اقتصادی به اوکراین و تحریم های بیشتر علیه روسیه گفت وگو خواهد کرد.

برخلاف نشست های پیشین هشت کشور پیش رفته صنعتی موسوم به جی ۸، این بار اوباما از روسیه دعوت نکرده و این نشست ها به صورت جی ۷ برگزار می شوند. در نشست های جانبی مربوط به اجلاس امنیت هسته ای، این کشورها درباره منزوی کردن روسیه گفت و گو خواهند کرد.

در این تلاش ها امریکا از وجود شریکی نا محتمل برخوردار است: چین ، اقدام های روسیه در کریمه را مورد سوال قرار داده است. در برنامه این سفر دیدار دو رئیس جمهوری آمریکا و چین گنجانده شده است.

و سپس نشست هایی با اتحادیه اروپا و ناتو برگزار خواهد شد. با آن که به نظر می رسد آمریکا در به عقب راندن روسیه موفقیتی نداشته است، اما اوباما برای متحدانش در ناتو پیامی خواهد داشت.

«حمایت آمریکا از متحدانش در ناتو بی چون و چراست... ما از طریق بند ۵ پیمان ناتو و تعهد مان در دفاع از یکدیگر ونیز از طریق ارزش های مشترکی که چه بسا نسل ها قربانی آن شده اند، به یکدیگر هم بسته ایم».

آخرین توقف گاه رئیس جمهوری آمریکا رم خواهد بود که در آنجا برای نخستین بار با پاپ فرانسیس درباره مبارزه با فقر و نابرابری گفت و گو خواهد کرد.

پس ازآن اوباما راهی عربستان سعودی می شود. جنگ سوریه و برنامه اتمی ایران در دستور مذاکرات او با ملک عبدالله خواهد بود که درادامه تلاش های مقام های آمریکایی در تاکید بر حمایت از این کشور ارزیابی می شود.
XS
SM
MD
LG