لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۶

اتحادیه اروپا تحریم های بیشتری علیه روسیه را در نظرمی گيرد


افسران نیروی هوایی اوکراین در پایگاه هوایی بلبک، خارج از سواستوپل، کریمه، ۲۹ اسفند (۲۰ مارس ۲۰۱۴)
افسران نیروی هوایی اوکراین در پایگاه هوایی بلبک، خارج از سواستوپل، کریمه، ۲۹ اسفند (۲۰ مارس ۲۰۱۴)
اتحادیه اروپا در حال آماده کردن تحریم های بیشتری علیه روسیه، به دليل الحاق شبه جزیره کریمه، است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز پنجشنبه ۲۹ اسفند (۲۰ مارس ۲۰۱۴) در پارلمان کشورش گفت اتحادیه اروپا آماده شروع «مرحله سوم» اقداماتی است، که در صورت وخيم تر شدن اوضاع، شامل تحریم های اقتصادی می شود.

اتحادیه اروپا هم اکنون دارایی های مقامات روسی، که مسئول حمله به کریمه شناخته شده اند، را مسدود و مسافرت آنها را ممنوع کرده است.

روز چهارشنبه، ۲۸ اسفندماه (۱۹ مارس) مسکو پیمان الحاقی کریمه به روسيه را با مقامات محلی به امضا رسانيد. اين منطقه اکثرا روس نشين، طی همه پرسی يکشنبه گذشته، رای به جدايی از اوکراين و الحاق به روسيه داده بود که از طرف ایالات متحده و اتحادیه اروپا غیر قانونی قلمداد شد.

مرکل گفت تا زمانی که بن بست دیپلماتیک با روسیه ادامه دارد، گروه موسوم به جی ۸ (۸ اقتصاد بزرگ جهان) اکنون عملا به حالت تعليق در آمده است. روسیه، همراه با بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده، بخشی از جی ۸ است.

در ادامه تلاش ها برای پایان دادن به بحران، دبیر کل سازمان ملل متحد، بان کی مون، قرار است روز پنجشنبه ۲۹ اسفندماه، با رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین، و وزیر امور خارجه، سرگئی لاوروف، در مسکو ملاقات کند. وی سپس روز جمعه، در کیف با رئیس جمهوری اوکراین، تورچينف، و نخست وزير، آرسنی يتسنيوک، دیدار خواهد کرد.

فرمانده نیروی دریایی اوکراین آزاد شد
در همین حال، رئيس جمهوری موقت اوکراین می گوید فرمانده نیروی دریایی این کشور، که در بازداشت نیروهای روسی و مقامات کریمه در مقر نیروی دریایی در کریمه بود، آزاد شده است.

در بیانیه ای که رئیس جمهوری الکساندر تورچينف روز پنجشنبه صادر کرد، آمده است که دریادار سرگئی هايدوک همراه با تعداد نامعلومی از گروگان های غیر نظامی از زندان آزاد شد.

این گروه، پس از آنکه روز چهارشنبه، پایگاه نیروی دریایی اوکراین در بندر سواستوپول به تسخير شبه نظاميان طرفدار روسيه درآمد، بازداشت شده بود. طبق گزارش های آن روز، شبه نظامیان طرفدار روسیه (نيروهای به اصطلاح «دفاع از خود» کریمه) پشت تسخير مقر نيروی دريايی بودند، اما بیانیه رئیس جمهوری تورچينف می گويد که نيروهای روسی نيز در اين عمليات دخالت داشتند.

رئیس تشکيلات امنیتی اوکراین، پس از به تسخير در آمدن مقر دريايی مذکور، که با مقاومت خدمه اوکراينی روبرو نشده بود، گفت برای تخلیه پرسنل نظامی، که تعدادشان بسيار کمتر از مهاجمان است، از شبه جزیره کریمه، برنامه هايی در دست اجرا دارد.

در هنگام اعلام خروج از کريمه، رئيس شورای دفاع و امنيت ملی او کراين، آندره پاروبی، گفت کيف درصدد کسب حمايت سازمان ملل در تبديل شبه جزيره کريمه به يک محدوده غيرنظامی است. وی همچنين گفت اوکراين در حال برنامه ریزی برای برگزاری یک مانور نظامی «با متحدان» است، اما توضيح بيشتری نداد.

روز چهارشنبه پس از به تسخير در آمدن مقر ناوگان دريايی اوکراين در کريمه، معاون نخست وزير و وزير دفاع اوکراين، که در تلاشی برای مهار تنش ها، از کيف به کريمه رفته بودند، از ورودشان به منطقه جلوگيری شد. ناظران بین المللی نیز بارها و بارها از ورود به شبه جزیره منع شده اند.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، جو بایدن، روز چهارشنبه در ویلنیوس پایتخت لیتوانی به خبرنگاران گفت، تا زمانی که روسیه به آنچه که او «مسيری تاريک» ناميد ادامه دهد، با «انزوای سیاسی و اقتصادی» روبرو خواهد شد.

اما رئیس جمهوری روسيه، ولاديمير پوتین، می گوید شبه جزیره کریمه همیشه بخشی «لايتجزا» از روسیه بوده است.
XS
SM
MD
LG