لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

روسیه: «اتحاد» با کریمه مهمتر از مذاکرات ایران است


تنش میان آمریکا و روسیه بر سر اوکراین به مذاکرات ۵+۱ با ایران بر سر مساله اتمی این کشور گسترش یافته است.

روز چهارشنبه فرستاده روسیه در این مذاکرات هشدار داد که کشور متبوعش ممکن است دست به «اقدامات تلافی جویانه» ای بزند که به تلاشها در تشویق ایران به کاهش برنامه اتمی اش لطمه بزند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارش خود نوشته است: به نظر می رسد سخنان سرگئی ریابکوف معاون وزارت امور خارجه روسیه در این مورد جدی ترین تهدید تلافی جویانه ای است که تا کنون درباره تحریم های غرب علیه روسیه - به دلیل ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به این کشور - اعمال شده است.

روسیه عامل کلیدی در واداشتن ایران به تغییر برنامه اتمی اش در قبال کاهش تحریم های سازمان ملل و کشورهای غربی است. ایران تاکید کرده است که قصد تولید سلاح اتمی ندارد، ولی خواهان معامله ای است که موجب برداشتن همه تحریمها شود.

به نظر می رسد تهدید روسیه – چند ساعت بعد از پایان آخرین دور مذاکره – باعث شگفتی واشنگتن شده است.

چند روز پیش از مذاکرات جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت انتظار دارد روسیه همچنان یک «شریک فعال» در مذاکرات باقی بماند. در طول دو روز مذاکرات نیز مقامهای غربی همکاری روسیه در مذاکرات را «سازنده» و فارغ از تنش های ناشی از مسائل اوکراین خواندند.

اظهارات ریابکوف توسط خبرگزاری روسی اینترفکس منتشر شد. وی گفته است که «اتحاد» با کریمه بسیار مهمتر از برنامه اتمی ایران است.

ریابکوف گفته است: ما نمی خواهیم از مذاکرات با ایران به عنوان عاملی در مسائلی که در پایتخت های اروپایی و واشنگتن می گذرد استفاده کنیم، «ولی اگر آنها ما را مجبور کنند، ما اقدامات تلافی جویانه» در آنجا انجام می دهیم.

روسیه و آمریکا غالباً مواضع مختلفی درباره کارهایی که ایران باید برای کاهش نگرانی های غرب انجام دهد دارند؛ از جمله درباره غنی سازی که ایران می گوید احتیاج به تولید سوخت از آن دارد، ولی می تواند از آن برای تولید سلاح نیز استفاده کند.

پیشاپیش آخرین دور مذاکرات، دیپلماتهای آشنا با مذاکرات به اسوشیتدپرس گفتند که مسکو – در مقایسه با واشنگتن - حاضر به قبول برنامه غنی سازی قوی تری برای ایران است. اما مقام های امریکایی همواره گفته اند که ایالات متحده و روسیه در هدف از میان برداشتن تهدید اتمی ایران متحدند؛ اگرچه ممکن است در روشها با هم اختلاف داشته باشند.

ایران همیشه سعی کرده است از اختلاف میان آمریکا و روسیه بهره برداری کند و اظهار جدید ریابکوف ممکن است باعث مقاومت بیشتری از سوی ایران در کاهش برنامه اتمی اش شود.
چین معمولاً در این مذاکرات از روسیه حمایت می کند، اما آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان بعید است که معامله سهل تر و ارفاق آمیزی را بپذیرند.

اظهارات این مقام روسی بر احتمال مصالحه ایران سایه افکنده است. در بدترین حالت مذاکرات ممکن است بی نتیجه به پایان برسد که دست اسرائیل را در تهدید حمله به مراکز اتمی ایران – و کشاندن آمریکا به مقابله نظامی - قویتر می کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه گفت کشورش آماده است نگرانی های غرب از راکتور در دست ساختمان اراک را از میان بردارد. اظهارات ظریف به طور غیر مستقیم اشاره به این داشت که ایران حاضر است تغییراتی در تاسیسات اراک را بپذیرد.
آقای ظریف گفته است اگرچه ایران تاکید بر اتمام و استفاده از راکتور اراک دارد، اما «همه نگرانی» ها «باید برطرف شو ند.»
XS
SM
MD
LG