لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

پوتین از استقلال کریمه پشتیبانی کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با صدور فرمانی در روز دوشنبه کریمه را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت. این اقدام پس از آن است که دولت محلی کریمه به دنبال برگزاری رفراندوم اعلام استقلال کرده و خواستار پیوستن به روسیه شد.

فرمان آقای پوتین در وبسایت کرملین قرار گرفته و به نظر می رسد که اولین گام به سوی ضمیمه کردن کریمه به فدراسیون روسیه است.

این فرمان که فورا اجرایی شده، می گوید به رسمیت شناخته شدن کریمه از سوی مسکو به عنوان کشوری مستقل، بر اساس «اراده مردم کریمه» استوار است.

طبق اعلام رهبران کریمه ۹۷ درصد شرکت کنندگان در همه پرسی به پیوستن به روسیه رای دادند. این نتیجه از سوی کیف و کشورهای غربی غیرقانونی اعلام شد.

ولادیمیر پوتین قرار است در یک جلسه مشترک ویژه در پارلمان روسیه درباره این مسئله صحبت کند.

در همین حال، روز دوشنبه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، در کاخ سفید گفت آمریکا ۱۱ شخصیت مهم که در بحران اوکراین مسئولیت داشته اند را تحریم می کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ما به گفتن این امر به روسیه ادامه می دهیم که تحریکات بیشتر چیزی جز انزوای بیشتر روسیه و تنزل جایگاهش در جهان را در پی نخواهد داشت.

باراک اوباما گفت جامعه بین المللی متحد در مخالفت با هرگونه نقض حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی اش ایستاده است. او گفت ادامه دخالت روسیه در اوکراین تنها به عمیق تر شدن انزوای سیاسی روسیه می انجامد و هزینه بیشتری بر اقتصاد روسیه تحمیل می کند.

یک مقام کاخ سفید گفت مسوولان روسی که تحریم شده اند، «دوستان و نزدیکان» ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هستند. ولادمیر پوتین هدف این تحریم ها قرار نگرفته است.

اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه ۲۱ مسوول روسی و اوکراینی را هدف تحریم های سفر و تجاری قرار داد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با تحولات اوکراین به اروپا می رود تا با رهبران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، گفتگو کند. رئیس جمهوری آمریکا نیز قرار است هفته آینده به اروپا برود.
XS
SM
MD
LG