لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

پایگاه نیروی دریایی اوکراین در کریمه اشغال شد


نیروهای هوادار روسیه روز چهارشنبه مقر نیروی دریایی اوکراین در بندر سواستوپول، در شبه جزیره اوکراین را اشغال کردند.

این حمله تنها یک روز پس از آن رخ داد که ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و مقامات محلی کریمه پیمان الحاق این شبه جزیره به فدراسیون روسیه را امضا کردند.

شاهدان می گویند دست کم دویست نیروی غیرنظامی وارد پایگاه نیروی دریایی اوکراین شدند و پرچم روسیه را در آنجا بر افراشتند. گزارشی از خشونت و یا مقاومت سربازان اوکراینی منتشر نشده است.

در هفته های اخیر هزاران سرباز روس در کریمه مستقر شدند. یکشنبه گذشته در یک همه پرسی، کریمه جدایی خود از اوکراین را اعلام کرد.

آمریکا، اتحادیه اروپا و اوکراین می گویند این رفراندوم غیر قانونی است و آن را قبول ندارند. ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه در پارلمان این کشور گفت رفراندوم قانونی بوده است.

در همین حال، نخست وزیر اوکراین روز سه شنبه گفت بحران کریمه وارد مرحله نظامی شده و روسیه را متهم کرد با شلیک به نیروهای اوکراینی مرتکب «جنایات جنگی» شده است.

یک سخنگوی ارتش اوکراین گفت یک سرباز این کشور در کریمه کشته و یک سرباز دیگر مجروح شد. او گفت نیروهای اوکراینی در کریمه اکنون اجازه دارند برای حفاظت از جانشان از سلاح استفاده کنند.

آرسنی یاتسنیوک، کفیل نخست وزیری اوکراین گفت اختلافات بر سر کریمه به خاطر آن از مرحله سیاسی وارد مرحله نظامی شد که سربازان روسی تیراندازی به سمت نیروهای اوکراینی را آغاز کردند. او این اقدام را جنایت جنگی خواند.

به گفته وزارت دفاع اوکراین، یک سرباز این کشور در حالی که از یک برج دیدبانی مراقبت می کرد، هدف تیر قرار گرفت و کشته شد. وزارت دفاع اوکراین گفت مهاجمان اونیفرم های نظامیان روسی را به تن داشتند.

گزارش شده است یاتسنیوک از وزارت دفاع اوکراین خواسته با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و روس - امضا کنندگان یک توافقنامه سال ۱۹۹۴ در مورد تضمین مرزهای اوکراین - جلسه بگذارد تا از تشدید درگیری ها جلوگیری شود.

کاخ سفید این اقدام را محکوم کرده است. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت «ایالات متحده و جامعه جهانی هیچ وقت این عمل را به رسمیت نمی شناسند.»

جی کارنی گفت دولت آمریکا آماده است که تحریم های روز دوشنبه علیه روسیه را گسترش دهد.

اتحادیه اروپا نیز روسیه را به خاطر مداخله در کریمه تحریم کرده است.

وزارت امورخارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه این کشور به جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفته است تحریم های غربی غیرقابل پذیرش است و بدون عواقب نخواهد بود.

لاوروف و کری پس از امضای پیمان کریمه با روسیه، به صورت تلفنی گفتگو کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای گروه هفت، متحدان آمریکا، خواسته است هفته آینده برای بررسی واکنش های آتی به بحران کریمه ملاقات کنند. این نشست در حاشیه یک نشست امنیت اتمی در لاهه صورت می گیرد که آقای اوباما قرار است در آن شرکت کند.
XS
SM
MD
LG