لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

پوتین:روسیه خواهان تقسیم اوکراین نیست


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رهبران کریمه روز سه شنبه پیمانی امضا کردند که شبه جزیره را به بخشی از روسیه تبدیل می کند.

پوتین پیمان را با سرگئی آشکیونوف، نخست وزیر دولت منطقه ای و ولادیمیر کنستانتینوف، رئیس پارلمان کریمه و نیز آلکسی چالوف شهردار شهر سواستوپول، مرکز ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه، امضا کرد.

کرملین در بیانیه ای در وب سایت خود گفت کریمه «از تاریخ امضای پیمان در فدراسیون روسیه پذیرفته خواهد شد.»

چند ساعت بعد، رسانه های خبری اوکراین بنقل از سخنگوی ارتش گفتند نیروهای روسیه به پایگاهی در شهر اصلی کریمه، سیمفروپول، حمله کردند و یک سرباز را کشتند.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین گفت سازمان های امنیتی و پلیس کشور شواهد قانع کننده ای دارند که سرویس های ویژه روسیه در ناآرامی در شرق اوکراین درگیر هستند.

او جداگانه به سی ان ان گفت امکان حمله روسیه به اوکراین بسیار زیاد است.

پیشتر در روز سه شنبه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سخنانی در پارلمان گفت کریمه همیشه بخشی « غیر قابل تفکیک» از روسیه بوده است. او روز دوشنبه فرمانی امضا کرد که شبه جزیره را بعنوان یک « کشور حاکم و مستقل» برسمیت می شناسد. پیمان برای آن که به اجردرآید ، باید از چند مرحله بگذرد، از جمله پارلمان آنرا تصویب کند.

مردم کریمه روز یکشبنه در رفراندومی که آمریکا و اتحادیه اروپا آنرا « غیر قانونی » اعلام کرده اند، به جدایی از اوکراین رای دادند. اما پوتین انتقاد غرب را رد کرد و گفت همه پرسی با معیارهای دمکراتیک و بین المللی برگزار شد.

پوتین گفت اقدامات او در پی آنچه آنرا « استکبار، سالوس و فشار » غرب نامید صورت گرفت، و هشدار داد غرب باید از خودداری سرسختانه از به حساب آوردن نگرانی های غرب دست بردارد.

پوتین تاکید کرد روسیه خواهان تقسیم اوکراین نیست. اما همچنین برکناری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین در ماه گذشته را یک «کودتا» نامید و « ناسیونالیست ها، نئو نازی ها، روس هراسان، و ضد یهود ها» را، که بگفته او، هنوز در مورد زندگی مردم در اوکراین تصمیم می گیرند، مسئول دانست.

افزون بر این، پوتین از تصمیم نیکیتا خروشچف رهبر اتحاد شوروی به انتقال کریمه از روسیه به اوکراین در سال ۱۹۴۵ انتقاد کرد - در آن زمان هر دو جمهوری های اتحاد شوروی بودند. پوتین همچنین گفت پس از انقلاب ۱۹۱۷ روسیه، «سرزمین تاریخی مهمی» ، شامل «اوکراین جنوب شرفی فعلی، بدون توجه به ترکیب قومی جمعیت»، بخشی از جمهوری اوکرائن اتحاد شوروی بود.»

جوبایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا، که بامداد سه شنبه برای بحث در باره تحولات اوکراین با متحدان آمریکا وارد لهستان شد، در ورشو گفت اقدامات روسیه در کریمه « جز تصاحب زمین» چیزی نیست، و به مسکوهشدار داد آمریکا و اروپا تحریم های بیشتری وضع خواهند کرد.

او همچنین گفت واشنگتن متعهد است از امنیت متحدان خود در ناتو در مرزهای روسیه دفاع کند.

رهبر جدید اوکراین گفته است کشور او خواهان عضویت در ناتو نیست. آرسنی یاتسنیوک روز سه شنبه ، در اظهاراتی که هدف آن مطمئن ساختن دوباره شمار بزرگ روس زبانان روسیه و اوکراین بود گفت « با توجه به حفظ وحدت اوکراین، مساله پیوستن به ناتو مطرح نیست.» یاتسنیوک، که معمولا به اوکرائینی حرف می زند، در سخنانی ۱۰ دقیقه ای به زبان روسی گفت « یک ارتش نیرومند و مدرن اوکراین از کشور دفاع خواهد کرد.»

او همچنین گفت تمرکز زدایی قدرت بخشی عمده از سیاست دولت است، و افزود در کوشش برای ادغام در اروپا منافع شرق صنعتی روسی زبان کشور به حساب آورده خواهد شد.
در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد پرزیدنت اوباما از رهبران گروه کشورهای هفتگانه دعوت کرده است هفته آینده برای بحث در باره اقدامات بیشتر جلسه ای در اروپا تشکیل دهند.
به درخواست ورشو، آمریکا هفته پیش حدود ۳۰۰سرباز و ۱۲ جنگنده اف – ۱۶ برای رزمایش مشترک جهت نشان دادن حمایت نظامی از یک متحد مهم به لهستان فرستاد.
همچنین در پاسخ به اقدامات روسیه در کریمه ، بریتانیا همکاری نظامی با روسیه را بحال تعلیق در آورد.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه روز سه شنبه گفت این تصمیم بمعنای لغو رزمایش دریایی و تعلیق دیدار یک کشتی نیروی دریایی بریتانیا از روسیه خواهد بود.
XS
SM
MD
LG