لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

فراخوان اوباما برای تشکیل جلسه اضطراری گروه هفت


روز سه شنبه در حالی که رئیس جمهوری روسیه و رهبران کریمه پیمان الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه را امضا می کردند، کاخ سفید اعلام کرد ایالات متحده و اعضای گروه ۷ اقتصادی، هفته آینده برای رایزنی در مورد واکنش به بحران کریمه گردهمآیی خواهند داشت.

نشست گروه هفت در حاشیه اجلاس سران برای امنیت هسته ای در لاهه برگزار خواهد شد. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد در اجلاس لاهه شرکت کند.

کیتلین هیدن سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت «تمرکز کار نشست روی وضعیت اوکراین و گامهای دیگری خواهد بود که گروه هفت در واکنش به تحولات کریمه و حمایت از اوکراین برمی دارد.»

سند الحاق کریمه به روسیه را سرگئی آکسیونوف، نخست وزیر دولت منطقه ای کریمه، و الکسی چالف شهردار بندر سواستوپل – که پایگاه نیروی دریایی روسیه در آن واقع است – همراه با ولادیمیر پوتین امضا کردند.

بر روی وبسایت کرملین نوشته شده است کریمه «از زمان امضای پیمان،به عضویت فدراسیون روسیه پذیرفته خواهد شد.»

پیمان انضمام کریمه اندکی پس از آن امضا شد که آقای پوتین در سخنرانی تلویزیونی به پارلمان روسیه گفت کریمه همواره بخش «جدانشدنی» خاک روسیه بوده، و طی حکمی شبه جزیره را به عنوان «کشوری مستقل و حاکم بر سرنوشت خود» به رسمیت شناخت.

خبرگزاری رسمی ایتارتاس به نقل از الکساندر ژوکف معاون رئیس پارلمان روسیه گفت انتظار می رود پارلمان روسیه روند تصویب پیمان را طی چند روز آینده آغاز کند.

اوکراین روز سه شنبه اعلام کرد پیمان روسیه با کریمه را به رسمیت نمی شناسد.

شبه جزیره کریمه واقع در دریای سیاه روز یکشنبه همه پرسی ای برای پیوستن به روسیه برگزار کرد که با مخالفت اوکراین، آمریکا و اتحادیه اروپا رو به رو شد.
XS
SM
MD
LG