لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۵

انجمن قلم آمریکا تجدید تهدید سلمان رشدی را محکوم کرد


سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی در سال 1989 از سوی آیت الله خمینی فتوای مرگ گرفت
سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی در سال 1989 از سوی آیت الله خمینی فتوای مرگ گرفت

خبرگزاری نیمه رسمی فارس هفته پیش گزارش داد که ۴۰ گروه رسانه ای وابسته به دولت ایران ۶۰۰ هزار دلار جهت به جریان انداختن فتوای سال ۱۹۸۹ آیت اله خمینی برای کشتن سلمان رشد نویسنده کتاب آیات شیطانی جمع کرده اند.

این مبلغ افزون بر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری است که قبلا پیشنهاد شده است. سید عباس صالحی، معاون وزارت ارشاد جمهوری اسلامی گفت "فتوای امام خمینی یک فرمان مذهبی است و هرگز قدرت خود را از دست نخواهد داد."

به گزارش روزنامه گاردین، انجمن قلم آمریکا در واکنش به این اقدام گفت تهدیدها علیه رشدی بر "اراده مولف برای نوشتن، سخن گفتن و دفاع از نویسندگانی دیگری که هدف قرار می گیرند" بی تاثیر است.

سوزان نوسل، مدیر اجرایی انجمن گفت در حالی که "افرادی که خواهان کسب دستاوردهای سیاسی جدید هستند گه گاهی به کوشش هایی برای جلب توجه جدید به سلمان رشدی دست می زنند"، اما تهدیدها بر او و کارهایش تاثیر نداشته است.

بیانیه مشترکی که انجمن قلم آمریکا، انجمن بین المللی قلم و انجمن قلم بریتانیا صادر کرده اند، از کوشش رسانه های ایران برای ارعاب رشدی ابراز تاسف می کند و می گوید "شبح پاداش مالی جدیدی که به این تهدید دیرینه افزوده می شود، کوششی مذبوحانه برای دامن زدن به شعله های افراط گرایی مذهبی و نفرت است."

بیانیه از دولت های غربی که مناسبات با ایران را گسترش می دهند، می خواهد از تهران بخواهند "تهدید و پاداش را باطل کند، فتوا را یک بار و برای همیشه رد کند، و به تعهدات بین المللی خود برای حفاظت از آزادی بیان پای بند بماند."

XS
SM
MD
LG