لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

مارگارت اتوود و سلمان رشدی برندگان پیشین جایزه ادبی بوکر، امسال نیز برای گرفتن این جایزه رقابت می‌کنند


مارگارت اتوود برای کتاب «آدمکش کور» و سلمان رشدی برای کتاب «بچه های نیمه شب» برنده جایزه بوکر شده اند
مارگارت اتوود برای کتاب «آدمکش کور» و سلمان رشدی برای کتاب «بچه های نیمه شب» برنده جایزه بوکر شده اند

برنده های پیشین جایزه ادبی بوکر، «سلمان رشدی» نویسنده بریتانیایی و «مارگارت اتوود» نویسنده کانادایی، امسال نیز به فهرست نامزدهای نهایی این جایزه معتبر ادبی راه پیدا کردند.

به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، مارگارت اتوود کانادایی با اثر تازه اش «شهادت ها» که ادامه رمان تحسین شده اش «قصه ندیمه» است، نامزد دریافت این جایزه شده است. کتاب «شهادت‌ها» آخر این ماه روانه بازار می شود.

قصه ندیمه که مارگارت اتوود آن را در سال ۱۹۸۵ نوشت و در سال ۲۰۱۷ تبدیل به یک سریال تلویزیونی شد، تاکنون جوایز بسیاری گرفته و فروش نسخه انگلیسی کتاب به هشت میلیون نسخه در سراسر دنیا رسیده است.

سلمان رشدی نیز با رمان جدیدش «کیشوت» به فهرست ۶ نفره نامزدهای جایزه بوکر راه پیدا کرده است. او در سال ۱۹۸۱ برای کتاب «بچه های نیمه شب» برنده جایزه بوکر شده بود.

«کیشوت» که با الهام از رمان مشهور «دون کیشوت» نوشته شده است داستان تلخ و شیرین یک فروشنده دوره گرد سالخورده است که عاشق یک ستاره تلویزیون می شود و سراسر آمریکا را برای اثبات این عشق رانندگی می کند.

لوسی اِلمَن ، نویسنده ۶۳ ساله اهل ایالت ایلینوی، تنها آمریکایی است که امسال برای دریافت جایزه بوکر رقابت می کند.

الیف شفق، نویسنده بریتانیایی ترک‌تبار، نیز با رمان جدیدش به نام «۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب» به فهرست کوتاه نامزدهای بوکر راه پیدا کرده است.

خانم شفق پرخواننده ترین نویسنده زن ترکیه و از منتقدان دولت اردوغان است. او در آثارش، خواننده را با جنبه های ناشناخته و گاه غم انگیز زندگی در استانبول آشنا می کند.

برنده جایزه ۵۰ هزار پوندی بوکر روز چهاردهم ماه اکتبر مشخص خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG