لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

به خاطر سلمان رشدی، ایران تهدید به تحریم نمایشگاه کتاب فرانکفورت کرد


سلمان رشدی
سلمان رشدی

جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده است نمایشگاه کتاب فرانکفورت را تحریم کند زیرا برگزار کنندگان از سلمان رشدی دعوت کرده اند سخنرانی اصلی را در گشایش نشست خبری ایراد کند.

به گزارش روزنامه گاردین، رشدی در سال ۱۹۸۹ به دلیل انتشار کتاب "آیات شیطانی"، از سوی آیت اله خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی در فتوایی به مرگ محکوم شد. این فتوا خشم بین المللی را برانگیحت و موجب شد بریتانیا مناسبات با ایران را قطع کند.

تصمیم تحربم نمایشگاه کتاب فرانکفورت، که بزرگترین نوع خود در جهان تلقی می شود، ضربه ای به ناشران ایرانی خواهد بود . سال پیش ۲۸۲ ناشر در آن حضور داشتند و بیش از ۱۲۰۰ عنوان کتاب را عرضه کردند.

سید عباس صالحی، معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به سخنرانی رشدی ، که قرار است روز سه شنبه ۱۳ اکتبر ایراد شود، بشدت اعتراض کرد و گفت تهران تحریم نمایشگاه را بررسی می کند.

او گفت نمایشگاه کتاب فرانکفورت "از یکی از خطوط قرمز نظام سیاسی ما می گذرد. ما این اقدام را یک حرکت ضد فرهنگی تلقی می کنیم. فتوای امام خمینی در این مساله انعکاس مذهب ما است و هرگر محو نخواهد شد. ما از برگزار کنندگان می خواهیم سخنرانی را لغو کنند."

در گزارش گاردین گفته می شود پیش از انتشار کتاب آیه های شیطانی ، دولت ایران رشدی را بخاطر کتاب داستانی "بچه های نیمه شب" ، که ترجمه آن به فارسی کتاب سال نام گرفت، ستود.

حضور رشدی در نمایشگاه با انتشار جدیدترین کتاب افسانه ای او "دو سال، هشت ماه و بیست و هشت شب" مصادف می شود که "پیکار بین دنیاها و تنش بین ایمان و خرد" را تصویر می کند.

برگزار کندگان نمایشگاه گفتند :" بیوگرافی و کارهای ادبی رشدی، صدای تاثیر گذاری به او در باره بحث جهانی در مورد آزادی بیان در انتشارات می دهد."

گاردین می نویسد وبگاه رجا نیوز، متعلق به تندروها، گفت از برخی گزارش ها که حاکی است ایران فقط کنفرانس خبری را تحریم خواهد کرد ناراحت است و از مقامات خواست حضور ایران در نمایشگاه را لغو کنند.

اما امیر مسعود شهرام نیا، مسئول بخش ایران در نمایشگاه، به خبرگزاری تنسیم گفت "ایران نباید تمام نمایشگاه را تحریم کند. چنین کاری فقط موجب شهرت بیشتر رشدی خواهد شد ، و به نفع ما نخواهد بود."

تنسیم بنقل از امیر شهریار امینیان ، مدیر "خانه نشر اندیشه – روزن" مدعی شد دعوت از رشدی اهانت سیاسی آگاهانه ای به اندونزی، میهمان افتخاری امسال است. وی افزود "چه معنایی دارد که نمایشگاه در یک زمان از اندونزی ، بزرگترین کشور اسلامی جهان، و رشدی دعوت کند؟"

یازده ناشر ایرانی نیز در نامه ای به مسئولان نمایشگاه خواسته اند سخنرانی رشدی لغو شود. حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت "دعوت از یک فرد مرتد و مهدورالدم به نمایشگاه، نفرت انگیز و ضد فرهنگی است."

گاردین می نویسد این اعتراضات نمی تواند این واقعیت را پنهان کند که فتوای خمینی در دیگر بخش های خاورمیانه بیشتر از ایران جدی گرفته می شود، در آنجا شهروندان عادی آنرا لفاظی حکومتی می بینند.

XS
SM
MD
LG