لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

دستیاران الکسی ناوالنی: او در سیستم زندان روسیه ناپدید شده است


الکسی ناوالنی. آرشیو
الکسی ناوالنی. آرشیو

دستیاران الکسی ناوالنی می‌گویند این زندانی سیاسی و مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین در مجتمع کیفری که از اواسط سال گذشته در آن جا بود نیست، و مکان فعلی نگهداری او نامشخص است.

ناوالنی، منتقد ۴۷ سالهٔ رئیس جمهوری روسیه و سرشناس‌ترین چهره مخالفان در این کشور، در حالی که دوران محکومیت ۱۱ سال و شش ماهه خود را زندان می‌گذراند، تابستان امسال به ۱۹ سال حبس اضافی محکوم شد.

دستیاران ناوالنی روز دوشنبه ۲۰ آذر به رویترز گفتند احتمال دارد او از زندان آی‌ک-۶ به مجتمع «رژیم ویژه»، با سختگیرانه‌ترین شیوه‌ها در سیستم زندان روسیه، منتقل شود.

جابجایی محکومان از زندانی به زندان دیگر از طریق راه آهن در سراسر قلمرو وسیع روسیه ممکن است هفته‌ها طول بکشد، و بستگان و خانواده تا رسیدن زندانی به مقصد نمی‌توانند اطلاعاتی در مورد مکان و شرایط او به دست آورند.

کایرا یارمیش، سخنگوی ناوالنی، گفت که کارکنان تأسیسات آی‌ک-۶ در ملیخوو در ۲۳۵ کیلومتری شرق مسکو، که ناوالنی تاکنون در آن زندانی بوده، به وکیلش که در بیرون منتظر بود گفته‌اند که رهبر مخالفان دیگر در آن زندان نیست.

ناوالنی همزمان با آغاز دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری روسیه ناپدید شده است. ولادیمیر پوتین روز جمعه ۱۷ آذر تأیید کرد که برای یک دوره شش ساله دیگر نامزد خواهد شد.

لئونید ولکوف، دستیار ناوالنی در شبکه ایکس نوشته که جابجایی او در این زمان تصادفی نبوده و صد در صد «در کنترل مستقیم دستی سیاسی از کرملین» بوده است. او گفت پوتین می‌داند که رقیب اصلی او در این به اصطلاح «انتخابات» کیست، و می‌خواهد مطمئن شود که صدای ناوالنی شنیده نمی‌شود.

کرملین درباره جابجایی ناوالنی اظهار نظری نکرده است. پوتین و سخنگوی او هرگز به نام ناوالنی اشاره نمی‌کنند و می‌گویند با او مانند هر زندانی دیگری رفتار می‌شود.

ناوالنی اغلب از طریق وکلای خود توانسته است در شبکه‌های اجتماعی حملات شدیدی را علیه کرملین منتشر کند، و آنچه را که در پشت میله‌های زندان بر او گذشته شرح دهد و پوتین را به خاطر راه انداختن جنگ در اوکراین محکوم کند.اما از زمان دستگیر شدن سه نفر از وکلایش در مهر ماه به ظن فعالیت «افراطی» انزوای او شدیدتر شده است.

ناوالنی بارها گفته که بسیاری از اتهامات علیه او، از کلاهبرداری و تحقیر دادگاه گرفته تا فعالیت‌های «افراطی» ، همه برای خاموش کردن حملات او به پوتین ساخته و پرداخته شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG