لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

سه نفر از وکلای الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس در روسیه، بازداشت شدند


الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه.
الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه.

به گفته متحدان الکسی ناوالنی، برجسته‌ترین رهبر مخالفان در روسیه، بازرسان روسی جمعه ۲۱ مهر سه وکیل او را بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام در راستای تعمیق انزوای الکسی ناوالنی و محروم کردن او از حمایت قانونی لازم صورت می‌گیرد. دستیاران ناوالنی گفتند که وادیم کوبزف، ایگور سرگونین، و الکسی لیپسر وکلای دادگستری، به ظن عضویت در یک «گروه افراطی» مورد بازجویی قرار گرفتند.

این بازداشت‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که ناوالنی ۴۷ ساله، پس از محکوم شدن با اتهامات جدید مرتبط با فعالیت‌های «افراطی»، در انتظار انتقال به زندان «ویژه رژیم» است که خشن‌ترین درجه در سیستم کیفری روسیه محسوب می‌شود.

الکسی ناوالنی، معروف‌ترین منتقد داخلی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، که به بیش از ۱۱ سال حبس محکوم شده بود، اخیرا به ۱۹ سال زندان دیگر محکوم شد.

یکی از وکلای بازداشتی قرار بود جمعه با ناوالنی ملاقات کند تا درباره شکایت او از محلی که زندانی است، گفت‌وگو کنند. ناوالنی پس از آگاهی از بازداشت وکلای خود به قاضی گفت «مانند دوران اتحاد جماهیر شوروی پیشین، نه تنها فعالان و زندانیان سیاسی، بلکه وکلای آنها نیز تحت تعقیب قرار می‌گیرند.»

ناوالنی دو سال و نه ماه از زمان دستگیری خود در بازگشت از آلمان، جایی که پس از مسمومیت با گاز اعصاب در سیبری تحت معالجه قرار گرفته بود، در زندان به سر می‌برد.

کرملین تلاش برای کشتن ناوالنی را رد کرد و از اظهار نظر در مورد این پرونده یا رفتار مقامات زندان با او خودداری می‌کند. مسکو بدون ارائه هیچ مدرکی، ناوالنی را به‌عنوان عامل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا معرفی می‌کند.

الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه
الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه

ناوالنی به‌رغم حبس، توانسته است از طریق وکلای خود مطالبی را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد و شکایت‌های مکرری را در مورد شرایط خود در زندان تنظیم کند. او ضمن رد تمام اتهامات علیه خود، آنها را با انگیزه سیاسی و برای خاموش کردن انتقاداتش از پوتین می‌داند.

لئونید ولکوف، دستیار ناوالنی، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که این سه وکیل در صورت محکوم شدن به عضویت در یک گروه افراطی، «فقط به دلیل اینکه وکیل ناوالنی» بودند، با شش سال زندان مواجه خواهند شد.

ولکوف گفت: «این یک عمل ارعاب با هدف روشن برای تقویت انزوای ناوالنی از دنیای بیرون است.»

او در ادامه افزود: «این بدان معناست که پس از انتقال ناوالنی به زندان جدید، وکلایش قادر نخواهند بود با او در آنجا ملاقات کنند یا حتی اگر خودشان حبس شده باشند، از مکان او مطلع نخواهند شد، و این وحشتناک است.»

XS
SM
MD
LG