لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

درخواست تجدید نظر الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه در دادگاه رد شد


الکسی ناوالنی در دادگاه
الکسی ناوالنی در دادگاه

درخواست تجدید نظر الکسی ناوالنی، برجسته‌ترین رهبر اپوزیسیون روسیه، علیه حکم ۱۹ سال محکومیت خود در دادگاه رد شد. به این ترتیب او باید به دلیل ارتکاب جرائم مختلف در مجموع بیش از ۳۰ سال در زندان باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز. پس از جلسه‌ای که سه‌شنبه پشت درهای بسته شد، علی‌رغم اعتراض ناوالنی و وکلایش، قاضی گفت که حکم ا‌ولیه خود را تغییر نخواهد داد.

ناوالنی، ۴۷ ساله، اکنون در آستانه انتقال به زندان «ویژه رژیم» است که خشن‌ترین درجه در سیستم کیفری روسیه محسوب می‌شود، و این احتمال وجود دارد که تا اواسط ۷۰ سالگی محبوس باشد.

او تمامی اتهامات علیه خود در طول سال‌ها را که شامل تقلب، تحقیر دادگاه، و مجموعه‌ای از فعالیت‌های به گفته مسکو «افراطی» می‌شود، رد کرده است. به گفته الکسی ناوالنی، این اتهامات تلاشی از جانب کرملین برای خاموش کردن انتقادهای او از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

الکسی ناوالنی در دادگاه
الکسی ناوالنی در دادگاه

دانیل خلودنی، یک تکنسین تلویزیون که برای ناوالنی کار می‌کرد، در ماه اوت گذشته (مرداد) به عنوان بخشی از همین محاکمه به هشت سال زندان محکوم شد. درخواست تجدیدنظر او نیز سه‌شنبه رد شد.

لئونید ولکوف، دستیار ناوالنی در شبکه اجتماعی «اکس»، توئیتر سابق نوشت: «برای همه ما، همکاران و دوستان آنها، این دردی دائمی است.» او در ادامه افزود: «و یک چالش همیشگی : هر روز هر کاری که از دستمان برمی‌آید برای نابودی دیوانه در کرملین انجام دهیم.»

کرملین همواره تلاش کرده است تا ناوالنی را از نظر سیاسی بی‌‌اهمیت نشان دهد، ولادیمیر پوتین نیز هرگز از او نام نمی‌برد. مسکو او را به‌عنوان یک افراطی و دست‌‌نشانده سازمان‌ اطلاعات مرکزی آمریکا معرفی می‌کند ولی تاکنون مدرکی در این رابطه ارائه نداده است.

ناوالنی، شناخته‌شده‌ترین چهره در اپوزیسیون منشعب شده روسیه است، حامیانیانش او را شخصیتی به سبک نلسون ماندلا می‌دانند که روزی برای رهبری کشور از زندان آزاد می‌شود.

XS
SM
MD
LG