لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

روایت نرگس محمدی از انتقال دینا قالیباف به اوین «با تن کبود»: حکومت استبدادی جنگ تمام‌عیار را به خیابان‌ها کشانده است


نرگس محمدی در زندان
نرگس محمدی در زندان

نرگس محمدی، زندانی سیاسی، در پیامی صوتی از زندان اوین اعلام کرد که دینا قالیباف، زن جوان مخالف حجاب اجباری «با تن کبود و روایت آزار جنسی» به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

این فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح از «تک تک مردم در داخل و خارج از کشور» خواست که «علیه جنگ، تعرض، تجاوز، و ضرب و شتم زنان، یک‌سره فریاد» شوند.

نرگس محمدی روز یک‌شنبه دوم اردیبهشت در پیامی صوتی با بیان این که «صدای من را از بند زنان زندان اوین می‌شنوید»، گفت که تلفن او را «نزدیک به پنج ماه» است که قطع کرده‌اند و برای ارسال این پیام «از کارت تلفن سپیده قلیان» استفاده کرده است.

او در این پیام تأکید کرد: «یک ساعت پیش یکی دیگر از دختران ایران “دینا قالیباف” با تن کبود و روایت آزار جنسی وارد بند زنان زندان اوین شد. ما سال‌ها است شاهد روایت زنانی هستیم که تعرض، آزار و ضرب و شتم توسط مأموران حکومت را از سر گذرانده‌اند؛ اما امروز حکومت دینی استبدادی نه از موضع قدرت بلکه از سر استیصال، جنگ تمام عیاری علیه تمام زنان را به همه خیابان‌های کشور کشانده است.»

نرگس محمدی اضافه کرد: «ما زنان در این جنگ بی‌امان یا با کشته‌شدنمان، این جنگ را متوقف خواهیم کرد یا مردم ایران و جهان به یاری ما به پا خواهند خواست، تا بتوانیم با زندگی کردن و صلح این جنگ را متوقف کنیم و رژیم زن‌ستیز را وادار به عقب‌نشینی کنیم.»

این زندانی سیاسی خطاب به «مردم آگاه ایران» گفت: «من از تک تک شما و تمام اقشار، اصناف، هنرمندان، روشنفکران، کارگران، معلمان و دانشجویان در داخل و خارج از کشور می‌خواهم علیه جنگ، تعرض، تجاوز و ضرب و شتم زنان، یکسره فریاد شوید.»

برنده جایزه نوبل صلح همچنین «از جهان و جهانیان» خواست تا «این جنگ وحشیانه بی‌امان را که جلوه بد هیبت و مشمئزکننده آپارتاید جنسیتی است» متوقف کنند.

نرگس محمدی در بخش دیگری از این پیام، خطاب به «زنان سربلند ایران» افزود: «حکومت مستبد بی‌رحم تصور می‌کرد با تعرض، تجاوز و هتک حرمت زنان، ما را می‌ترساند و وادار به عقب‌نشینی می‌کند، اما شما، شما زنان بی‌نام‌ونشان و گمنام از سیستان و بلوچستان تا کردستان و از خوزستان تا آذربایجان و تهران و هر نقطه در کشور ایران عقب ننشستید، بلکه حکومت را عقب نشاندید.»

او از زنان خواست که روایت‌های خودشان را دست‌کم نگیرند و اضافه کرد: «این روایت‌ها، حکومت زن‌ستیز را رسوا خواهد کرد و بر زمین خواهد کوفت. روایتتان را از بازداشت، تعرض، آزار، تحقیر، ضرب و شتم و تجاوز به صفحه اینستاگرام من بفرستید.»

با بازگشت نیروهای حکومتی سرکوب پوشش اختیاری زنان به خیابان‌های ایران این بار با عنوان «طرح نور» به جای گشت ارشاد، گزارش‌های متعددی از ایجاد مزاحمت برای شهروندان، به ویژه زنان، و درگیری مأموران با شهروندان بر سر حجاب اجباری در شهرهای مختلف در یک هفته اخیر منتشر شده است.

فروغ کنعانی، فعال سیاسی و تحلیلگر، در گفت‌وگو با صدای آمریکا اصرار حکومت جمهوری اسلامی برای اعمال حجاب اجباری را «دشمنی با مردم ایران» دانسته است.

XS
SM
MD
LG