لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

ادامه « سرکوب پوشش اختیاری» در ایران؛ قدردانی وزیر کشور جمهوری اسلامی از ماموران حکومتی


بنر شهرداری تهران درباره «حجاب اجباری» در خیابانهای تهران
بنر شهرداری تهران درباره «حجاب اجباری» در خیابانهای تهران

همزمان با ادامه « سرکوب پوشش اختیاری» در ایران و تقابل زنان و ماموران در خیابانها، وزیر کشور جمهوری اسلامی از تلاش مامورانش قدردانی کرد و دادستان کل کشور گفت برای زنان «بی‌حجاب» پرونده قضایی تشکیل نمی‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، احمد وحیدی، وزیر کشور مسئله حجاب در جمهوری اسلامی را از ارکان هویتی نظام دانست و گفت: نباید اجازه داد «هنجارشکنی مغرضانه توسط عوامل دشمن که در صدد تضعیف احکام قانونی و شرعی در کشور هستند»، آسان و ممکن باشد.

او با قدردانی از عملکرد ماموران «فراجا» در مقابله با زنان آزادیخواه ادعا کرد: «در طی دوره اجرای طرح اخیر غالب شهروندانی که مورد تذکر پوشش قرار گرفته‌اند همراهی بسیار خوبی داشته‌اند و فقط انگشت‌شماری از افراد قصد هنجارشکنی و اخلال در نظم عمومی داشته‌اند که به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.»

همزمان اما دادستان کل کشور گفت: «بسیاری از بانوان که حجاب شرعی را مراعات نمی‌کنند فرزندان همین سرزمین و دختران و خواهران ما هستند که دچار اشتباهاتی بوده و فریب خورده‌اند.»

محمدکاظم موحدی‌آزاد افزود: «ما بنا نداریم برای نوامیس این مملکت پرونده قضائی درست کنیم و بعد از تذکر و تعهد و اصلاح پوشش فرد به منزل برمی‌گردد. اکثر بانوان هم بعد از تذکر نسبت به اصلاح وضعیت پوشش خود اقدام می‌کنند.»

همشهری‌آنلاین ارگان خبری شهرداری تهران هم روز شنبه ۱ اردیبهشت ویدیویی را منتشر کرد که در آن پلیس بوشهر به تعدادی از زنان «بی‌حجاب» روسری می‌دهد. این رسانه در توضیح نوشت:«در این ویدئو رفتار پسندیده و رفتار خوب پلیس بوشهر با زنان و دختران بی‌حجاب را می‌بینید.»

از سوی دیگر تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد شهرداری تهران بنرهایی در سطح شهر نصب کرده که بر آن نوشته شده:«رعایت حجاب در جایی که خدمات عمومی شهرداری ارائه می‌شود، ضروری است.»

این درحالیست که تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد نیروهای حکومتی با زنانی که پوشش اختیاری را انتخاب کرده‌اند با خشونت رفتار می‌کنند. خشونتی که مورد اعتراض جمع کثیری از ایرانیان حتی معتقدان به دین اسلام قرار گرفته است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۲ فروردین در سخنرانی نماز عید فطر خود با فرمانی جدید به «آمران به معروف» که پیش‌تر آنها را «آتش به اختیار» توصیف کرده بود، از آنها خواست تا «با هنجارشکنی دینی برخورد کنند.»

ساعاتی پس از این دستور علی خامنه‌ای، فرماندهی انتظامی اعلام کرد طرح مقابله با پوشش اختیاری زنان را از شنبه ۲۵ فروردین اجرا می‌‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که اسفند ۱۴۰۲ منتشر شد اعلام کرد: «مقامات جمهوری اسلامی ایران در تلاش برای از بین بردن مقاومت‌ها در برابر حجاب اجباری پس از اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» ، سعی در ایجاد وحشت در زنان و دختران دارند و زندگی روزمره آنها را مختل کرده و باعث ناراحتی‌های روحی شدید در آنها شده‌اند.»

XS
SM
MD
LG