لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

ابتلای ترانه علیدوستی به «بیماری سخت و ناشناخته»؛ مادر این هنرمند معترض: برایش عشق بفرستید


ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی

مادر ترانه علیدوستی در ارتباط زنده با مخاطبانش در اینستاگرام از ابتلای این هنرمند سرشناس ایرانی به یک «بیماری ناشناخته» خبر داد که «منشأ آن مشخص نیست» و از همگان خواست که برایش «عشق بفرستند و دعا کنند.»

نادره حکیم‌الهی، مادر ترانه علیدوستی، روز یک‌شنبه دوم اردیبهشت، در یک برنامه زنده در اینستاگرام گفت: «حال ترانه خوب است، ولی خوب نبوده؛ بیماری سخت است. به‌خصوص که منشأ آن مشخص نیست. من نگران بودم، اما از نگرانی درآمدم. برایش عشق بفرستید و دعا کنید.»

ترانه علیدوستی نخستین بار در فیلم «من ترانه، ۱۵ سال دارم»، در سال ۱۳۸۰ وارد صنعت سینما شد و پس از مدتی به یکی از چهره‌های مطرح بازیگری ایران تبدیل شد.

در کنار بازیگری، دغدغه‌های اجتماعی و مدنی او، به‌ویژه اظهاراتش در حمایت از حقوق زنان، بارها خبرساز شده است.

ترانه علیدوستی یکی از بازیگرانی است که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ پس از کشته شدن مهسا امینی، با در دست گرفتن شعار «زن زندگی آزادی»، از اعتراضات مردمی حمایت کرد و حجاب از سر برداشت و با انتقاد از «اضافه‌گویی» مسئولان جمهوری اسلامی تأکید کرد «من پارچه‌ای که خواهرانم را کشت را برای فیلم‌های شما به سر نمی‌کنم.»

این اقدام ترانه علیدوستی بازداشت او را در پی داشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

به گفته زهرا مینویی، وکیل ترانه علیدوستی، برای این بازیگر در آخرین پرونده‌اش که درباره یک پست اینستاگرامی درباره آرمیتا گراوند بود، در دادسرای فرهنگ و رسانه «شش ماه قرار نظارتی» صادر شده که بر اساس آن در طول شش ماه باید «هیچ پستی با محتوای سیاسی و تشویش اذهان عمومی منتشر نکند.»

در اسناد هک شده از قوه قضاییه توسط گروه هکری عدالت علی که پیشتر به طور اختصاصی در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، نام ترانه علیدوستی در کنار شماری از چهره‌های هنری به عنوان «چهره‌های خاص» که باید «مدیریت» شوند، توسط نهادهای اطلاعاتی گردآوری شده است.

XS
SM
MD
LG