لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

تداوم تهدید زنان با وجود اعتراضات گسترده؛ فراجا: طرح «نور» با قدرت ادامه می‌یابد


همزمان با گسترش اعتراضات به صف‌آرایی نیروهای حکومتی در برابر زنان ایران، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی روز جمعه از تداوم اجرای طرح موسوم به «نور» برای برخورد با زنان با پوشش اختیاری خبر داد.

این فرماندهی در اطلاعیه‌ای با ادعای اینکه «اکثر زنان در کشور از آغاز این طرح، با ماموران امنیتی و انتظامی در تعامل، همکاری و همراهی بوده‌اند»، اضافه کرد: «با هنجارشکنانی که به حریم و حرمت شهروند ایرانی تعدی می‌کنند به طور قانونی همراه با دقت و حساسیت برخورد خواهد شد.»

فراجا همچنین مدعی شد که اجرای طرح برخورد با پوشش اختیاری زنان که آنرا «طرح نور» نامگذاری کرده‌اند باعث بهبود وضعیت حجاب در جامعه شده و با ادامه این طرح، شرایط در روزها و هفته‌های آینده بهتر هم خواهد شد.

همزمان احمد علم‌الهدی نماینده علی خامنه‌ای در خراسان، طرح برخورد نیروهای انتظامی با زنان را موفق ارزیابی کرد و گفت:«یک عده افراد مغرض می‌گویند این حرکت یک برخورد زورمندانه است، اینطور جلوه می‌دهند که بنای نیروی انتظامی بر برخورد و مقابله است؛ نخیر اینطور نیست؛ اگر پس از تذکر، کسی بایستد و دست به مقابله بزند، راهی جز برخورد با او باقی نمی‌ماند.»

از سوی دیگر عبدالحسین غبیشاوی نماینده خامنه‌ای در آبادان با اشاره به ابلاغ قانون «عفاف و حجاب» از نیروی انتظامی، بسیجیان و ستاد امر به معروف و نهی از منکر خواست تا از روز شنبه به شکل گسترده‌تری با زنان با پوشش اختیاری مقابله کنند.

این درحالی است که تصاویر منتشر شده از برخورد خشن نیروهای حکومتی با زنانی که پوشش اختیاری را انتخاب کرده‌اند با واکنش گسترده ایرانیان روبرو شده است.

حامد اسماعیلیون، از اعضای خانواده‌های دادخواه هواپیمای پی اس ۷۵۲ روز جمعه با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی تقابل حکومت با زنان در ایران را «لشکرکشی» و «جنگ علیه زنان» خواند و از همه ایرانیان ساکن خارج از کشور خواست تا «در موج جدید سرکوب» نیز صدای سرکوب‌شدگان باشند.

شیرین عبادی، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر هم روز جمعه ۳۱ فروردین در نامه‌ای خطاب به فولکر تورک، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به دستور علی خامنه‌ای برای «برخورد قهری و خشونت‌آمیز پلیس با زنان بر سر حجاب اجباری»، خواستار اقدام بین‌المللی برای حمایت از زنان در خیابان‌های ایران شد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۲ فروردین در سخنرانی نماز عید فطر خود با فرمانی جدید به «آمران به معروف» که پیش‌تر آنها را «آتش به اختیار» توصیف کرده بود، از آنها خواست تا «با هنجارشکنی دینی برخورد کنند.»

ساعاتی پس از این دستور علی خامنه‌ای، فرماندهی انتظامی اعلام کرد طرح مقابله با پوشش اختیاری زنان را از شنبه ۲۵ فروردین اجرا می‌‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که اسفند ۱۴۰۲ منتشر شد اعلام کرد: «مقامات جمهوری اسلامی ایران در تلاش برای از بین بردن مقاومت‌ها در برابر حجاب اجباری پس از اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» ، سعی در ایجاد وحشت در زنان و دختران دارند و زندگی روزمره آنها را مختل کرده و باعث ناراحتی‌های روحی شدید در آنها شده‌اند.»

XS
SM
MD
LG