لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

موسوی: تظاهرات ۲۵ بهمن دستاورد بزرگ ملت و جنبش سبزاست


تظاهرات مخالفان دولت در تهران - ۲۵ بهمن ۱۳۸۹
تظاهرات مخالفان دولت در تهران - ۲۵ بهمن ۱۳۸۹

میرحسین موسوی، از رهبران اصلاح طلبان با صدور پیامی تظاهرات ۲۵ بهمن مخالفان دولت ایران را «راهپیمایی شکوهمند مردم» خواند. آخرین نخست وزیر ایران، در این پیام که خود را «همراه کوچک» ملت خوانده است، این تظاهرات را «دستاورد بزرگ ملت و جنبش سبز» خوانده و اضافه کرده است که تظاهرات، «با شرکت همه قشرهای مردم» و «در مقابل ناباوری بسیاری از بدبینان و اقتدار گرایان شکل گرفت.»

پیام میرحسین موسوی که تاریخ امضای آن ۲۶ بهمن ذکر شده است، در حالی از سوی سایت کلمه منتشر می شود که پیشتر، روز سه شنبه گروهی از نمایندگان حامی دولت در مجلس شورای اسلامی، در واکنش به تظاهرات معترضان در ۲۵ بهمن ماه، با سردادن شعارهایی در صحن مجلس، خواستار «اعدام» میرحسین موسوی، مهدی کروبی، و سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران شدند.

دوشنبه ۲۵ بهمن ماه، هزاران نفر از معترضان در شهر های مختلف ایران به ویژه تهران، اصفهان شیراز و کرمانشاه به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و در همبستگی با خیزش مردم مصر و تونس به خیابان ها آمدند.

رسانه های حامی دولت از جمله روزنامه کیهان، شمار معترضان را در این راه پیمایی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر اعلام کرده اند. نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشک آور و باتوم سعی در متفرق کردن معترضان داشتند. شماری از آنان سوار بر موتور به تعقیب تظاهرات کنندگان پرداختند.

آقای موسوی در بخش دیگری از پیام خود «شهادت فرزندان جنبش سبز» را تسلیت گفته است. منابع رسمی پیشتر از کشته شدن دست کم دو نفر در اعتراضات روز دوشنبه خبر داده بودند. یکی از قربانیان این تظاهرات «صانع ژاله» دانشجوی کرد سنی دانشگاه هنر است. تلویزیون دولتی ایران، از وی به عنوان «دانشجوی بسیجی» حامی دولت یاد کرده است.

اما مخالفان با رد این ادعا می گویند وی حامی جنبش سبز و میرحسین موسوی بوده است. سایت سحام نیوز، وابسته به مهدی کروبی، عکسی از صانع ژاله را منتشر کرده است که او را در کنار آیت الله منتظری، مرجع تقلید منتقد حکومت نشان می دهد. به نوشته سحام نیوز، این عکس، در آبان ۱۳۸۷ و در جریان یک نشست انجمن اسلامی دانشگاه هنر با آیت الله منتظری گرفته شده است.

میرحسین موسوی در بخش دیگری از پیامش گفته است جنبش سبز، ازدو سو مورد تهاجم قرار گرفته است، یک سو «اقتدار گرایانی که چشم به پست و مقام و زر و زور در آینده دارند» و سوی دیگر «بیگانگان و موج سواران بین المللی که به دنبال مطامع خود هستند.»

آقای موسوی می گوید هر دو گروه تلاش کرده اند که جنبش را به «صهیونیسم و امریکا و اذناب آنان منتسب کنند». به گفته نخست وزیر دوران هشت سال جنگ ایران و عراق «افتخار بزرگ جنبش سبز»، «استقلال» و «تکیه آن بر نیروی عظیم ملت» بوده است و «جنبش سبز همواره با بیگانگان فاصله داشته» است.

به نظر می رسد این بخش از پیام آقای موسوی واکنشی به اظهارات رهبران جمهوری اسلامی و رسانه های حامی دولت است که از زمان آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸، جنبش مخالفان و رهبران آنان را وابسته به «بیگانگان» توصیف کرده اند.

به گفته نخست وزیر دوران هشت سال جنگ ایران و عراق، جنبش سبز همواره تلاش کرده است از راه های «مسالمت آمیز» اهداف خود را پیگیری کند و اهداف اصلی جنبش سبز، «احیای ارزشهای انقلاب» و آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی و «مطالبات آزادی خواهانه و متکثر» ملت ایران بوده است.

پیش از انتشار پیام میرحسین موسوی، برخی از سایت های خبری مخالف دولت، از بی خبری کامل از میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد خبر داده بودند. به گزارش سایت های مخالفان، نیروهای امنیتی روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه، مانع خروج میرحسین موسوی از خانه اش شدند و تماس های تلفنی وی را قطع کردند.

همچنین سایت سحام نیوز، از حمله «جمعی از اراذل و اوباش و گروهی از حامیان دولت » به منزل رییس سابق مجلس شورای اسلامی خبرداده است. به نوشته سحام نیوز، این افراد در برابر منزل مهدی کروبی تجمع کرده و شعار هایی علیه وی سردادند.

XS
SM
MD
LG