لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۲

راهپیمایی در خیابان های مرکزی تهران و هجوم نیروهای امنیتی


خیابان انقلاب تهران، دوشنبه

بنا به گزارش های رسیده، جمعیت فراوانی از مردم در خیابان های مرکزی شهرهای تهران و شیراز تجمع کرده اند.

تازه ترین گزارش ها حاکی از شلیک گاز اشک آور در تجمع های مردمی در تهران است و در برخی از خیابان های مرکزی درگیری ها میان مردم و نیروهای امنیتی دولتی شدید است.

همچنین به گفته شاهدان عینی، معترضان در خیابان ها شعار می دهند: «پلیس جدا از دولت، بیا کنار ملت»، «ای ارتش با غیرت، حمایت حمایت» و «خامنه ای حیا کن، مبارک را نگاه کن».

نیروهای امنیتی به خیابان های تهران اعزام شده و در نقاط کلیدی مستقر شده اند. گفته می شود این نیروها مجهز به سلاح هایی از جمله گاز اشک آور، اسپری فلفل و اسپری خردل هستند و در اطراف میدان انقلاب صدای شلیک تیر هوایی به گوش رسیده است. نیروهای امنیتی سعی می کنند از حرکت مردم به سوی میدان آزادی جلوگیری کنند. همچنین گفته می شود جمعیت چشمگیری در میدان صادقیه، میدان توحید، چهار راه ولیعصر و پل کالج سعی می کنند به سوی میدان آزادی حرکت کنند.

نیروهای امنیتی منزل مسکونی مهدی کروبی و میرحسین موسوی را محاصره کرده اند تا از شرکت آنان در تظاهرات از پیش برنامه ریزی شده ۲۵ بهمن، جلوگیری کنند. دو چهره شاخص اپوزیسیون ایران، پیشتر برای برگزاری این تظاهرات با هدف اعلام حمایت از مردم معترض مصر و تونس تقاضای مجوز کرده بودند. وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران این تقاضای مجوز راهپیمایی را رد کرده بود.

شاهدان می گویند پلیس ضد شورش سوار بر موتورسیکلت، از بامداد دوشنبه در خیابان های مرکزی تهران در حرکت هستند. علی رغم عدم صدور مجوز راهپیمایی ۲۵ بهمن از سوی وزارت کشور جمهوری اسلامی، مردم ، بویژه جوانان از بیش از یک هفته پیش، از طریق دیوار نویسی های خیابانی و یا فعالیت های اینترنتی از جمله ساختن صفحات ویژه فراخوان شرکت در تظاهرات در فیس بوک، اطلاع رسانی گسترده درباره برگزاری تظاهرات را آغاز کردند.

آقایان کروبی و موسوی گفته بودند قصدشان از برگزاری این راهپیمایی اعلام حمایت و همبستگی مردم ایران با اعتراض های مردمی مصر و تونس است که در هر دو این کشورها منجر به سقوط رئیس جمهوری آن ها شد. مقامات ایرانی درباره این اقدام به مهدی کروبی و میرحسین موسوی هشدار داده و آن را عاملی برای تحریک تظاهرات ضد دولتی و احیای جنبش سبز خواندند.

وبسایت کلمه، متعلق به میرحسین موسوی می گوید به محاصره درآوردن منزل او برای پیشگیری از خروج آقای موسوی و همسرش زهرا رهنورد از منزل و شرکت در راهپیمایی است. به گفته این وبسایت، مقامات همچنین خطوط تلفن منزل آقای موسوی و موبایل او را قطع کرده اند.

کلمه، اقدامات سرکوبگرانه دولتی را نشانه «ضعف و ترس» خوانده است.
مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران تظاهرات گسترده ضد دولتی در ایران در سال ۲۰۰۹ هستند که به دنبال اعلام نتایج انتخابات آن را مخدوش خواندند و محمود احمدی نژاد را به تقلب متهم کردند. طی ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران، صدها هزار نفر در اعتراض به نتیجه ای که آن را مخدوش دانستند، به خیابان ها ریختند.

اعتراض های مردمی با اقدام سرکوبگرانه و خشن نیروهای امنیتی دولتی، بسیج و لباس شخصی ها مواجه شد. در این درگیری های چند ماهه بسیاری از مردم در خیابان ها و بازداشتگاه ها کشته و مجروح شدند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، اخیرا خیزش مردم مصر و تونس را ستود و در پیامی که به زبان عربی در خطبه نماز جمعه برای آنان ایراد کرد اقداماتشان را «بیداری اسلامی» خواند که به دنبال انقلاب ۱۳۵۷ در ایران اکنون در کشورهای دیگر منطقه نیز رخ می دهد. اما اصلاح طلبان دمکراسی خواه ایرانی جنبش های اعتراضی کشورهای عربی را بیشتر شبیه درگیری های اخیرشان با نیروهای دولتی و حاکمیت مذهبی فعلی در ایران شبیه سازی می کنند.

روز شنبه، تام دانیلون، مشاور امنیت ملی آمریکا تهران را به احترام به حقوق برگزاری تجمعات مسالمت آمیز مردمی ترغیب کرد و گفت مردم ایران نیز باید بتوانند مانند مردم مصر حق برگزاری تظاهرات آرام داشته باشند.

XS
SM
MD
LG