لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۸

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران سرکوب معترضان را محکوم کرد


کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران سرکوب معترضان را محکوم کرد
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران سرکوب معترضان را محکوم کرد

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خواست تا بهره گیری از زور بی حد و حصر، هراس افکنی و بازداشت های خودسرانه معترضان آرام را متوقف کند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز ۲۵ بهمن با انتشار بیانیه ای مقامات جمهوری اسلامی را متهم کرد در حالی ادعای حمایت از مردم مصر را دارند که حق آزادی تجمعات مردم ایران را نقض می کنند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در ایران ضمن اشاره به گردهمایی هزاران تن از شهروندان تهران و چندین شهر بزرگ دیگر ایران برای ابراز همبستگی با مردم مصر و تونس در این بیانیه می نویسد:« نیروهای امنیتی ایران تظاهرکنندگان سراسر کشور را سرکوب کردند و براساس گزارش های رسیده از گاز اشک آور، شلیک گلوله رنگ، چوب، باتوم های برقی و مواد منفجره (علیه مردم تظاهرکننده) استفاده کردند. گزارش هایی مبنی بر کشته شدن یک نفر نیز منتشر شده است.»

آرون رودز، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» خاطرنشان کرده است: «سرکوب امروز تردیدی باقی نمی گذارد که دولت ایران مصمم است مخالفان خود را به هر هزینه ای و با اعزام تعداد وسیعی از نیروهای پلیس، بسیج و نیروهای اطلاعاتی لباس شخصی سرکوب کند و مردمی را که براساس حقوق مشروع خود خواهان برگزاری تجمعات هستنتد را با اعمال خشونت به سکوت وادارد.»

آقای رودز افزوده است تظاهرکنندگان در ایران به این دلیل به خیابان ها ریختند که از رویدادهای مصر و تونس انرژی گرفته بودند.

سخنگوی کمپین خاطرنشان کرده است دولت ایران که از حسنی مبارک به دلیل نقض حقوق مردم مصر انتقاد می کند، خود هم اکنون با بهره گیری از خشونت، ایجاد رعب و وحشت و بازداشت قصد دارد شهروندانی را که نظر خود را در خیابان ها ابراز می کنند، به سکوت وادارد.

در بخشی از بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» به نقل از یک فعال ایرانی آمده است بنا به گزارش های رسیده دو فعال اینترنتی که به هماهنگی اعتراض ها کمک کرده بودند، مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفتند و به بیمارستان منتقل شدند، اما پس از آن مفقود شدند.

بنا به گزارش های رسیده به دفتر این کمپین، نیروهای امنیتی ایران در تلاشی به منظور تحت الشعاع قرار دادن تظاهرات در شهرهای بزرگ کشور تعداد زیادی از فعالان و تظاهرکنندگان را بازداشت کردند. محسن برزگر و حسین ضامن ضرابی دو تن از این فعالان هستند که بنا به گزارش این بیانیه بازداشت و به محل نامعلومی برده شده اند.

برگزاری گردهمایی های ۲۵ بهمن به تهران محدود نبود و تظاهرات گسترده ای در شهرهای اصفهان، شیراز، مشهد، کرمانشاه و گیلان نیز برگزار شد.

آقای رودز در پایان بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» تاکید کرده است: «عدم تحمل و مدارای دولت ایران برای برگزاری تظاهرات عمومی شوک آور است. مقامات باید هرچه سریع تر به سرکوب این گردهمایی های اعتراضی پایان دهند و متحدان ایران نیز، همانگونه که از مصر انتظار می رفت، باید بر اصل احترام به حقوق بشر در ایران پافشاری کنند.»


XS
SM
MD
LG